Photoshop Magazin

PM Forum » Yarışmalarımız » Foto Manipülasyon Yarışmaları

Cevapla Önce yenileri göster

PM Ekslibris Yarışması Sonuçları

kreator
kreator tarafından 20-11-2009 tarihinde güncellenmiştir

Photoshop Magazin Ekslibris Yarışmasının kazananları belli oldu. Değerli jürimiz ek olarak üç çalışmayı da (4-5-6.) mansiyon ödülü olarak derecelendirdi. 

Linke tıklayarak yarışma sayfasından kazanan çalışmaları görebilirsiniz.

/yarisma/3563

Ekslibris yarışmamızın değerli jürisi Prof. Dr. Hasip Pektaş yarışmaya katılan ve takip eden herkesle paylaşmak istediği yorum ve önerileri;

"Photoshop Magazin Dergisinin organize ettigi internet ortamında yorumlara açık olarak da yayımladıgı Eklibris Yarışması’nın bu kadar ilgi çekmesi ve katılımın yüksek olması çok sevindirici. Bazı katılımcıların yarışmayı ciddiye alıp geniş araştırma yaptıgını ve örnekler inceledigini görmek oldukça umutlandırıcı.

Ekslibris, diğer sanat dallarında olduğu gibi öz ve biçim olarak doyurucu olursa, özgün olursa, üzerinde kompozisyon kaygısı görülürse, yazı resim ilişkisine dikkat edilirse kısaca estetik degerler taşırsa gelecege kalabilir. Elbette bu alana gönül vermek, zaman ayırmak ve çok çalışmak başarıdaki temel gerekliliktir.Daha sonraki yarışmalara hazırlanacak katılımcılara daha çok örnek görmelerini ve üzerinde analiz yapmalarını tavsiye derim. Ayrıca bu yarışmada gördügüm bazı olumsuzlukları da paylaşmak isterim. 

1. Ekslibris, yaşayan bir kişi veya bir kurum için yapılır. O zaman işlevini yerine getirebilir. Yarışmada K. Atatürk, Salvador Dali, Nazım Hikmet, Mevlana, Sait Faik adına da eklibris yapıldıgını gördüm. Keza Ekslibris Istanbul’a da rastladım. Bu da dogru degil.  

2. Adına ekslibris yapılan kişinin soyadını da yazmasında yarar vardır. ‘’Ekslibris Tugba’’ yazan ekslibrisin hangi Tugba’ya ait oldugu anlaşılmaz.  

3. Katılımcının varolan bir görüntüyü kullanması ya da ona efekt vererek kendine maletmesi onu özgün yapmaz.  

4. Yazıların uyumsuz olması, farklı karakterler taşıması, okunmayacak şekilde düzenlenmesi bir diger olumsuzluktu.

Katılımcıların hepsine yürekten teşekkür eder, ekslibrise ilgilerinin devam etmesini temenni eder, başarılar dilerim."

Hasip Pektaş

Bizlerde PM ekibi olarak yarışmada dereceye giren ve katılan tüm kullanıcılara teşekkürlerimizi sunarız.

Silinmiş Hesap

kazananlara tebrikler

Silinmiş Hesap

TEBRİKLER

Silinmiş Hesap

çok güzel faydalı bir yarışmaydı, kazanan arkadaşları tebrik ederim :)

goblin

Yetkin'i kutluyorum...dereceye giren arkadaşları da tebrik ediyorum.

yetkinyagci
Kahraman Hocam çok teşekkür ederim,diğer dereceye giren arkadaşlarıda tebrik ederim, teşekkürler :)

Silinmiş Hesap

Öncelikle bu faydalı yarışma ile ilgili emeği geçen organizatör,jüri ve katılımcıları tebrik ederim kazananları da ayrıca tebrik ederim.

Exlibris yeni yeni tanımakta olduğum bir şey.ve bu konuda exlibris hakkında ki kişisel gayretinden dolayı da sayın Prof. Hasip Pektaşa teşekkür ediyorum.

Yarışma sonuçları ile ilgili Sayın Hasıp Pektaş ın yarışmada ki gözlemlerini ve önerilerini içeren yazısını da okudum ve aklıma takılan bir madde yi daha da iyi anlaşılması için burada tartışmaya açmak istiyorum. "3. Katılımcının varolan bir görüntüyü kullanması ya da ona efekt vererek kendine maletmesi onu özgün yapmaz.  " bu 3. madde benim için pek tatmin edici bir ifade olarak görünmüyor.şöyle ki sanat tarihinde bir eserin orjinallik hali çok tartışmalıdır.Günümüz de bir eserin orjinal olması için ille de tamamiyle  sanatçının elinden çıkmış olması gerekmiyor örnek olarak da birçok sanatçıyı gösterebilirim ben burada Andy Warhol un bir iki çalışmasını örnek olarak sunmak istiyorum Burdan ve burdan  bakabileceğiniz bu çalışmalarda Andy Warhol varolan marly morno ve dollar işaretlerini kendi üslubunde yeniden ve tıpkı photoshop filtrelerinde ki efektlere benzeyen bir şekilde yeniden üretmiştir ve sanat tarihinde bunların orjinalliği ile ilgili bir şüphe yok. Ben bu iki örneği gösterdim ancak Marcel Ducamp ki Ready Made nin( Hazır nesne kullanımı) babsı bilinir, hiç bir teknik müdahale uygulamadan dahi varolan bir fotoğraf veya endüstriyel malzemeyi olduğu gibi kullanarak yeni bir imge üretim biçimi geliştirmiştir.ve daha bir çok kişi dökümanter sanat adı altında buna benzer fotoğraf,video yazılı belge,hazır obje gibi bizzat kendi elinden çıkmamış olan nesneleri kullanmıştır.

Bu bilgiler ışığında 3. madde olarak sunulan düşüncenin yeniden ele alınması exlibrisin sınırlarının gereksiz yere daraltılmamış ve daha çok zengin bir alan olarak sınırlarının genişletilebileceğine inanıyorum kaldı ki bu 3. madde ile ilgili kesin bir kural da olduğu bana pek mümküngibi gelmiyor bu günün sanata ve grafik tasarıma bakış açısını bilen biri olarak. Sonuçta Bir nesneye müdahele nerde başlar ne kadar bir müdahale o eseri kişinin sahiplenmesine yeterlidir ve ne kadarlık bir teknik veya kurgusal müdahale hazır bir görüntünün yeni bir bakış açısı önerdiğini söylemek çok kolay değildir ve görecelidir.

Bu görüşlerim umarım bir katkı sağlamış olur. saygılar.

Silinmiş Hesap

Sayın Hasip Pektaş ın web sitesine baktım ve bir birinden güzel çalışmaların arasından bir iki tanesi yukarda ki yazıyı yazma nedenim olan 3. madde ile ilgili olarak gözüme çarptı onları paylaşak istiyorum Burdan, Burdan, Burdan görebileceğiniz çalışmalar benim ilk gözüme çarpanlar. Burda ki maddeye göre değerlendirdiğimde bu exlibrislerde kullanılan çeşitli görüntülerin sanatçının elinden çıkmamış olduğu çok bilinenn görüntüler olmasından dolayı açıkça görülüyor. Bu örnekleri ve yazıyı çalışmaları kötülemek için asla değil ama exlibris tanımının daha iyi ve şüphelere yer bırakmadan anlaşılması için sunmuyorum. saygılarımla.

quar
Tebrikler.... :)

navyjade

Kazanları tebrik ederim ilk önce güzel bir yarışmaydı. bi sürü güzel çalışma vardı, eski bağzı yarışmalara göre daha kaliteli çalışmalar gördüm bu yüzden jurinin zorlanacağını tahmin ediyordum, hatta derecelendirmeyi ilk 10 olarak bekliyordum.

kazananları tekrardan tebrik ederim.

concon
Dereceye giren arkadaşları, tebrik ederim..

Şuan Bu Başlığı Gezenler: