Photoshop Magazin

PM Forum » Atölye » Karikatür

« önceki 1 2 sonraki »

Cevapla Önce yenileri göster

Karikatür Çizebilmek?

cetmili
Leman veya penguen dergilerinde yer alan mizahsal çizgiler nasıl çiziliyor?

Photoshop mu kullanıyorlar yoksa daha kolay yapabileceğimiz bir program var mı?

Yardımcı araçları var mı?

Espiri var,çizim yapamıyoruz diyenlere yardımcı cevaplar bekliyoruzBig%20smile

Silinmiş Hesap
Bilgim olduğu söylenemez ama tablet kullanılıyordur ve tamamen el çizimi.. Dikkat ederseniz yazıların font olmadığını görebilirsiniz.. Çizerlerimiz vardı birkaç tane onlar sana daha ii bir yanıt verecektir eminim(:scz2008-12-22 08:41:38

grimaldilines

bu sorunun  cevabını bende merak ediyorum !!

exkobe

coğunluğu photoshop + tablet kullanıyor:) ilk önce kağıda çizip tabletle yeniden çiziyorlar bildiğim kadarıyla:)

grimaldilines

Çok teşekkür ederim exkobe bilgilendirdiğin için..

zohulcen
İlk önce kağıda karakalemle çizmler yapılıyor.Daha sonra çizimi sabitlemek ve çizimi tonlamak için çini mürekkebi ile çizim tamamlanıyor.(çini mürekkebi tarama ucu ile uygulanıyor)Çizimi bilgisayara aktardıktan sonra detayların çokluğuna göre ister katman katman ister tek katman üzerinden tabletle boyaması yapılıyor.Boyama yaparken her katmanın karıştırma seçeneğini "multıply" yapıyoruz ki çizimimizdeki çizgiler görünebilsin.Bu aşamalardan sonraki tüm düzenlemeler karikatüristin tarzına bağlı.

delizm
delizm tarafından 02-02-2009 tarihinde güncellenmiştir

ARKADAŞLAR yanlış bir bilgilendirme gördüğüm için dayanamayıp yazıyorum. Birçok karikatürist arkadaşım olduğu  ve kendimde karikatür çizdiğim için bilgilendirmek istedim.. çoğu çizimler hertürde olduğu gibi (karikatür, çizgi roman vs... ) kağıt üzerine çiziliyor. misal söz edilen penguen,leman vs..tümü önce eskizleri kağıda yapıyor. sonra renklendirme aşamasında eskiz çizgilerini temizlemek için resmi çinileyip (yani mürekkeple tek çizgi haline getirip) sonra tarayıp, renk ayarlarını %100 black hale getirip, çizgi arkasından photoshopta boyama yapılıyor tabi cmyk renklerinde..  tabi tablet kullanananlarda var ama hiçbirşey malesef kağıt üstüne çizim gibi tat vermiyor insana.. göz kırpmakrenklendirmede dikkat edilen tek renkte olabiliyor ve en fazla %40 değerinde bir renk veriliyor.çünkü rengin çizginin önüne geçmemesi gerekiyor. eskiden çok zor yöntemler kullanılıyormuş tüm aşamalayla tek tek uğraşan karikatüristlerin yaptıklarını duyduğumda ve gördüğümde eski karikatüristlere her seferinde çok saygı duymuşumdur.. :) umarım faydalı olabilmişimdir..sevgilergülümseme

grimaldilines

İşte istediğim cewap budur çok teşekkür ederim delizm

angel_shadow

baya açıklayıcı olmuş gerçekten de  yararlandık saolun

angel_shadow

PEKİ MÜREKKEP DIŞINDA BİLDİĞİNİZ BAŞKA Bİ YÖNTEM VAR MI ARKADAŞLAR?? YANİ ESKİZ ÜSTÜNDEN MÜREKKEPLE GEÇİLİYO DEDİK BAŞKA Bİ YÖNTEM BİLİYORMUSUNUZ?

gonenlisalih

mürekkep dışında hafif kurşun kalemle çizilmiş eskiz üzerinden fırçayla suluboya olarak da uygulanabiliyor. mesela ersin çoğu yeraltı öykülerini bu teknikle yapmıştı lombak zamanında.

bunun dışında çoğu çizer tarama ucu veya rapido kalem kullanıyor. mesela ilk tablet üzerinde karikatür çizimi varol yaşaroğluna ait. dergi piyasasında tablette çizenlerden bildiğim kadarıyla erdil var bir tek. geri kalan tarama ucu. uğur gürsoy, umut sarıkaya, yiğit özgür rapidoyla çiziyor. memo pilot kalemle çiziyor. ersin karabulut, cihan ceylan, selçuk erdem, alpay erdem tarama ucuyla çiziyor.

eskilerden en güzel tarama ucu çizimlerini farklı ve karmaşık çizgisiyle galip tekinde bulabilirsin.

papageno
papageno tarafından 31-03-2009 tarihinde güncellenmiştir

erdil yaşaroğlu çizim yaparken photoshop kullanıyor ama genelde el çizimi yapılır,,,karikatür çizeceksen espirilerinin kaliteli olmasına çalış çünkü karikatürist olmakla grafikerlik yapmak illüstrasyon çizmek yada resim yapmak arasında dağlar kadar fark vardır "karikatür bir ifade sanatıdır dilide mizahtır" bende katkıda bulunmak istedim herkeze kolay gelsin

kocc
kocc tarafından 05-04-2009 tarihinde güncellenmiştir

Benimde bir baska bildigim yöntem var , son zamanlarda gitikce bu yöne yönelen çizgi roman sanatçilari var .. basta zorlanildigi için herkes geçmemekte. Evet baska yöntem dedigimde bir programla yapilmakta COMIC LIFE (magic) , bu programla tamamiyla çizgi roman yapmak mümkün . Yine yukarda belirttigim gibi bastan zorlanilma sebebi tüm karakterlerin her hareketleri çizilip (oturmus hali , kosuyor , arkasi dönük , gülüyo , agliyo...) yüklenmesi gerekiyor bu asama bittiginde isler çok kolaylasiyor çünkü ayni karakterler kullanildigi sürece sürükleyip birakarak yapilan bir basit islem. Video ekliyorum (youtube)

http://www.youtube.com/watch?v=b_83FgdOlM0

http://www.youtube.com/watch?v=BeQFVTTK8xE&feature=related

abckurt
abckurt tarafından 07-04-2009 tarihinde güncellenmiştir

ben 16 yaşında, amatör ve toy bir karikatürist ve dergi çizeri adayı olarak çizimler yapıyorum. benim de yaptığım ve bildiğim en yaygın çizim ve yayın olayı şudur:

çizimler beyaz kağıda baskı boyutundan da büyük oranda kurşun kalemle çizilir. daha sonra baskı kalitesi açısından çizimler tamamen siyah mürekkepli kalemlerle veya çini mürekkebiyle boyanır, bu işleme çinileme denir. Artline pilot kalemler, Pilot C4 G-tech gibi kalemler iş görür. Amatör çizer için stabilo kalem bile bu konuda yardımcı olur. Ayrıca Horoz uç olarak da bilinen tarama uçlarıyla siyah çini mürekkepleri de kullanılır. hatta tarama ucu farklı kalınlıkta çizgiler sunar ki bu bi karikatürist için çok önemli bir ayrıntıdır. kullanması zor, bir o kadar da zevklidir. Çinileme işleminden sonra kaligrafi (balonların kaligraf tarafından okunaklı olarak yazılması) işlemi yapılır ve çizim tarayıcılıar ile yüksek çözünürlükle bilgisayar ortamına aktarılır. photoshop ile düzenlemeler yapılır ve renklendirilip köşe baskıya hazır hale gelir. Gerisi de dizgi ve basım.. artık o dizgicinin işi scribus, corel gibi programlar kullanılıyordur heralde o iş için de :)

benden örnek bir iş :)

http://www.photoshopmagazin.com/uploaded_files/4074c8190ae2_10dbb6b750dfc3dd57063a3937d.jpg

umarım işleyişi açıklayabildim. Kolay gelsin :)

abckurt

ayrıca erdil yaşaroğlu başta olmak üzere bazı çizerler de işlerini tamamen bilgisayarda yapıyorlar. Erdil Yaşaroğlu Wacom Cintiq tablete sahip. çizimlerinin siyah beyaz halini Manga Studio da çiziyor. renklendirilmesi ise photoshopta :) ama elde çizmenin tadını değişmem

u_m_u_t

Benim tarayıcım veya pahalı kalemler alcak param yok.Elde çizimim ve esprilerim de güzel çizmeyi de çok istiyorum ne yapabilrim

gonenlisalih

rapidoların fiyatları yüksek ama markör kalemler düşük fiyatta. ben "artline" marka kalem kullanıyorum. 2-3 tl gibi bi'şeydi fiyatı. kalem ihtiyacını öyle halledebilirsin. tarayıcı için de eş dostta varsa öyle artık :) ben öyle hallediyorum. :)

Silinmiş Hesap

Sn Ersin KARABULUT konunun inceliklerini anlatmış..

ilgilenenler bir göz atın derim

http://www.uzmantv.com/karikatur-eskizi-nasil-hazirlanir 

sabahgunesi1

u_m_u_t   kağıt üstünde çiziminizi yapın ve fotoğraf makinesi (telefon) resmini çekip bilgisayara aktarın.

delizm

fotoğraf makinesiyle çizimin fotoğrafını çekmek aksine açı farklılığı nedeniyle problem yaratabilir. en sağlam yol TARAYICI kullanmaktır.

« önceki 1 2 sonraki »

Şuan Bu Başlığı Gezenler: