Photoshop Magazin

PM Forum » Reklam Dünyası » Marka Konumlandırma

Cevapla Önce yenileri göster

logo sunumu

itape
Şüphesiz logo kurumsal kimliğin ana unsuru. Peki ama logo sunumunu doğru yapıyor muyuz. logo hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler, hazırlanan logoların firmalara sunumunda dikkat edilmesi gerekenler, ayrıntılar nelerdir. bu konuda bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar.  

axi
okulda bir sunum hazırlamıştım
logoyu hem büyük hemde (10cm) hemde küçük(1,5cm) boyutlarında
ayrıc arenkli ve siyah beyaz olarak hazırladım hocalarımın bana öğrettiği buydu
bunlarda işlevselliğin göstermek için yapılan işlemlerdir siz logoyu büyük çalışırsınız
ama logonun küçültülmüş hali bir anlam ifade etmez sonuçta sürekli
büyük formatta kullanılacak değil ya  renkli gofre baskı yaptırdığınızı düşünün renk olmayınca logonun neye benzediğinin görülmesi
açısından bu tür faktörler düşünülerek bir sunum hazırlanmalı
ve tabi ki sunum şeklindede bir estetik kaygı taşınmalı A4 e baskı alıp buyrun logonuz denmemeli
yaptığınız işlemler nedenleriyle anlatılmalı
atıyorum logonun şuarsı eğimli bunun nedeni ürünlerinizin yapısıyla
yada değişkenliğiyle alakalı vs gibi açıklamalar yapılmalı ki
müşteri işin ehil kişilerce yapıldığını bilsin ve memnun ayrılsın

concon
evet size katılıyorum axi..bence en mantıklısı..birde imkana bağlı olarak çalışmayı müsteriye direk notebook'ta sunmak..buda temiz bir iş olabilir..

csmx
evet axi senin bu söyledikerine katılıyorum... bizde okulsa iken bu mantık ve sekilde logo sunu yapılması ögretildi....arkadaslar size grafik tasarım kularını iyi bir sekilde acıklayan bir kitap tavsiye edebilirim bu tarz sorularınınzın nerdeyse tamamının cevaplarını alabilrisiniz ( logo nedir,logotaype nedir, afis nedir antetli kagır nedir) nasıl yapılır yaparken neye dikkat edilmelidir. tarından soruların cevaplarını mükemel bir sekilde verir
kitabın isimi grafik tasarım ve iletisim
yazar : emre BECER

itape
arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim ancak benim üzerinde durduğum konu bunun gerçek bir standardı var mı. bu soruyu sorduğumda hemen hemen herkes aynı cevabı veriyor ben böyle yapıyorum  yani bunun bi standardı, olması gerekeni, kuralı yok mudur...

ne kadar doğru bilmiyorum ama ben logoların kesinlikle dijital ortamda sunulması taraftarı değilim. ... ve axi kesinlikle katılıyorum muhakkak çalışmanın hangi fikirlerle tasarlandığı anlatılmalı. ilk görüşte yapılan, bu ne biçim logo yorumundan sonra, altında yatan fikre aşık olan müşterilerim de var. 

yine de bunun bi standardı muhakkak vardır diye düşünüyorum. çok araştırdım ama bir kesin'e ulaşamadım...

axi

sunum şekilleri kişiye kalmıştır  bence bir standartı olduğunu sanmıyorum olmamalıda  sonuçta tasarım sadece bir iş ortaya çıkarmak değildir o işi daha sonrada tasarımın bir unsuru olarak kullanmaktır

tabiki belli başlı kurallar  vardır ama bunlarda teknikğin getirdiği şeylerdir

dijital sunuma gelinde sunumu destekleme amacıyla kullanıldığında çok iyi sonuç veriyor ama sadece dijital ortamda sunum fikrine sıcak baktığımı söyleyemem

concon
teşekkürler axi..bizi bilgilendirdinEmbarrassed

itape
söylediklerine katılmadığımı söyleyemem fakat ben sanırım sıkıntımı ifade edemiyorum. yani her sporun belli başlı kuralları vardır, fakat o sporun seyir zevki sporcuların yetenekleri ile ölçülür. yani sen sunumunu yeşil tombul adamın burnunda da yapabilirsin bu senin tarzın olabilir. bana bu işin biraz teknik kısmı lazım.

yani logo 3 farklı boyda biri tek renk sunulmalı, esas logonun boyutları şu olmalı vb.

axi
yoo senin ifade edmediğinden değil biz anlayamıyoruz ondan Big%20smile

şaka bir yana ben ne demek istediğini  çok iyi anladım
fakat senin belirttiğin gibi bir format var mı bilmiyorum ki olsaydı
mutlaka okulda söylenirdi diyede düşünüyorum
eğer böyle bir bilgi bulursan bizimlede paylaş ben merak ettim Wink

itape
Wink

sturna
Sade, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalıdır. Her çeşit baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok küçük ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok büyük ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.
Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya büyük zarar verir.
Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine uygun olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.
Logo sadeliğinin yanısıra gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile akılda kalıcı olmalıdır.
Farklı bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı anlam bakımında bu bilgi çok önemlidir.

csmx
[IMG]uploads/pm0705/temp/20070601_130131_Untitled-2.

csmx

csmx
arkadaslar logotaype sunumunun standardı bu dur..... ve bundan logotaype in A4 boyutunda sözel acıklamsı yapılır...
ölcüler sadce bürük olan calısma için yani 80 mm olandan bahsediyorum ufak tefek opsiyonelr gösterebilir.....
çalısmalarınzı bekliyoruz.... kolay gelsin

itape
evet bahsettiğim bunun gibi bişey. teşekkür ederim csmx paylaşımın için...

csmx
daha önce sana alt satırda bir kitap ismi vermistim bu taraz teknik ayrıntılarının neredeyse tamamının cevabını alabilecegin bir kitap piyasan cok rahat bulabilirisn kitabın degeri 20 ytl civarında
kitap: grafik tasarım ve iletisim
yazar: Emre Becer

escaldes
bi yanlışı düzeltmek gerekirse; logotaype değil logotype.

logo sunumunun standardı olmaz. ancak önerilen sunumu olur. yukarıda ki resim de logo sunumu için önerilmiş yollardan biridir.

Mesela orada renk ve yazı çeşitliliği opsiyonları yok. Her logotype ın en az 2 renk ve yazı çeşidi olması gerekir bence. Bunların yanında gazete gibi siyah beyaz kullanımları da dikkate alarak mutlaka siyah beyazının da olması gerekir. Ayrıca matbaacılık ta dişi baskı olarak adlandırılan siyah üzerine beyaz haline de sunum sırasın da yer verilmesini öneririm. Axi nin bahsettiği gofre, varak gibi ayrı bir baskı tekniği gerektiren yöntemleri de ileriye dönük düşünmek gerekir.

Şuan Bu Başlığı Gezenler: