Photoshop Magazin

PM Forum » Seri ilanlar » İş Arıyorum

Cevapla Önce yenileri göster

Web bilmek zorundamıyım ?

alperaga

Birkaç gündür internetten iş bakıyorum fakat okuduğum ilanlar hep çarşaf gibi listelenmiş onu bilecek bunu bilecek şunu bilecek üstüne birde amuda kalkmış vaziyette el çırpacak gibi istekler bana çok saçma geldi, firma grafik tasarımcı arıyor ama web bilecek html bilecek diyor, 10 yıldır grafikerim web den anlamam anlamak zorundada değilim bu ne saçmalıktır anlamadım web bilmiyoruz diye iş bulamayacağız bu gidişle, ama şuna inanıyorumki grafiker aynı zamanda web tasarımcı arayan firmalar da grafiker bulamıyordur.

Silinmiş Hesap

Bu ilanları işten anlayanda anlamayanda veriyor. Dolayısıyla bazıları bak bununlada çizim yapılıyomuş.. bu programda işe yararmış diyerek listeyi uzatıyorda uzatıyor. Bence önemli olan neyi yapamadığından çok neyi iyi yapabildiğini göstermek. Ben istediğin her türlü tasarımı tek bir programla da yaparım diyorsan iyi bir portfolyon varsa işe başvurmaktan çekinmemek lazım. Tabiki herşeyi bilmek zorunda değil insan ama kendini geliştirmek adına yeni birşeyler öğrenmekten zarar gelmez diye düşümnüyorum.

umit30

alperaga

Birkaç gündür internetten iş bakıyorum fakat okuduğum ilanlar hep çarşaf gibi listelenmiş onu bilecek bunu bilecek şunu bilecek üstüne birde amuda kalkmış vaziyette el çırpacak gibi istekler bana çok saçma geldi, firma grafik tasarımcı arıyor ama web bilecek html bilecek diyor, 10 yıldır grafikerim web den anlamam anlamak zorundada değilim bu ne saçmalıktır anlamadım web bilmiyoruz diye iş bulamayacağız bu gidişle, ama şuna inanıyorumki grafiker aynı zamanda web tasarımcı arayan firmalar da grafiker bulamıyordur.

Html bilmek grafikerin şuan işi değil dogru ama ilerde mutlaka mecbur öğreneceksiniz diyeceklerdir.

nurix

herşeyi istemeyi bilirler ama sorsan web tasarımcısı ile grafiker arasında ki farkı bilmezler..

şahsi fikrim, onuda bunuda yarım yarım yapmaktansa, bir alanda uzmanlaşmalı insan ..

utkukumral

merhaba,

Yazışmalarınızı yeni gördüm. Ben de sadece web tasarım yapacak grafiker arıyorum :) Kodlama özellikle bilmesin istiyorum ama henüz bulamadım :)

Çok geç kalmamışsam ve bu çağrımla ilgilenen varsa, [email protected] mail atabilirler.

Utku Kumral

kadirkara

Aslında ben bu sorunu yeni nesil tasarımcı olarak adlandırıyorum. Çünkü artık eskiye oranla sadece broşür, katalog, logo.. vs. gibi işler yerine genellikle web tasarımcılık rabet görüyor, hal böyle oluncada web'den anlamayan biri web tasarımcılıkta büyük zorluklar çekiyor..Bende grafik tasarımla başladım işe, bir müddet sonra tasarımcılığım geliştikten sonra bunları kendi sitemde yayınlama gibi bir düşünceye girdim, blog, joomle, wordpress gibi hazır sitelerden nefret eden birisiyimdir, kesinlikle kullanmam, eğer orjinal birşeyler yapmak gerekiyorsa herşey tasarımcıya ait olmak zorundadır.Haliyle son yıllarda yeni nesil tasarımcı olarak adlandırdığım tasarımcılar iş bulma konusunda daha avantajlılar, direk olarak web programlama yapmasalarda ki benim gibi, işin nasıl işlediğini, sitede neyin olup neyin olmayacağını, pixel'i pixel'line yapıp sorunsuz bir iş çıkartabilir.. Ama aynı işi web'den anlamayan bir grafik tasarımcısından isteyince ortaya insanın pek tatmin olmayacağı sonuçlar çıkıyor, çünkü neyin nasıl ne kadar büyüklükte olacağını bilmiyor, gerçek bir web tasarımcı ile webten anlamayan bir tasarımcının arasında dağlar kadar fark var diyebilirim.Ve yeni nesil tasarımcılığa ayak uydurman için sana html ve css ögrenmeni tavsiye edebilirim. Html ve Css ile yaptığın tasarımı kotlayarak webde görünümünü düzenleyebilirsin, bu saatten sonra nasıl öğrenice diyorsan eğer sıkıntı yapma, Html ve Css çok kolay bir dil, hele ki bir grafik tasarımcının çok rahat öğrenebileceği birşey, tek yapman gereken bir kaç site tasarlayıp html ve css ile web'e aktarmak, bu kodlamayı ögrendikten sonra 5 derecelik olarak grafik tasarımcılığını 8'e yükseltmiş olursun, emin ol ögrenmekle hiç birşey kaybetmezsin, tam tersi getirisi çok olur.Belki şöyle düşünebilirsin, ben tek alanda uzmanlaşmak istiyorum, bu senin seçimin ama kendini geliştirmek, tasarımcılığını arttırmak istiyorsan web tasarımcılığı için html ve css de öğrenmelisin. Belki itiraz edersin, ben tek alanda uzmanlaşacağım diye ama sana bir örnek vereyim, mesela brazil'ya da freelance tasarımcı olan Caio Fernando var, çocuk hem grafik baskı işleri yapıyor, hem web tasarım yapıyor hemde video hazırlıyor ve işini o kadar iyi yapıyor ki onun gibisine şimdiye kadar rastlamadım.. Adam bir tek 3D ve Fotoğrafçılık yapmıyor, belki de yapıyordur ben sitesinde görmedim.. 3D'yi kısmen yapıyor..

İçerisinde bulunduğumuz meslek kendimizi devamlı geliştirmemiz gereken bir meslek, ya Caio Fermando gibi geliştiririz, ya da normal bir taarımcı gibi bulunduğumuz yerde pinpon topu gibi sekeriz, ve en sonunda tamamen dururuz, sana tavsiyem ögrenme konusunda bu kadar itici davranma, öğrenebildiğini öğren, yeni nesil tasarımcılık bunu grektiriyor.

Şuan Bu Başlığı Gezenler: