Photoshop Magazin

PM Forum » Atölye » Print

Cevapla Önce yenileri göster

Montaj Konusu Hakkinda

arsenalthebest

Merhaba arkadaslar ben cok merak ediyorum 3 senedir bu grafikerlik mesleginin icindeyim not

daha grafiker degilim olmaya buyuk gayret gosteriyorum daha ogrenecegim cok ama cok sey var uzun sozun kisasi

ustalardan yorum bekliyorum bu konu hakkinda bu isi cok seviyorum bu alanda kendimi cok daha gelistirmek istiyorum...

Ozel bir kurulusta grafik tasarimci olarak calisiyorum ajanda,katalog,insert, kurumsal kimlik calismalarini yapiyoruz...

Montaj konusunda bilgim olsada ben isi matbaaya tasma paylarini verip yolluyorum yani montaj konusunda cok cekincelerim var

sayet zor bir mesele bilmeyenin isleri alt ust edeceginide guzel biliyorum sorum su bir grafik tasarimcinin montaji bilmesi sart mi ?

ikinciside mointaj gercek anlamda kimin isi grafik tasarimcinin mi ? filmcinin mi ?

Saygilar sevgiler...

Silinmiş Hesap

genelde creatıve ajanslar bünyesinde bir tasarımcı grafker art direktör ve uygulamacı garfiker tutar. En son etapta uygulamacı işi ele alır ki onunlada bu hiyerarji koordineli olmak zorundadır!.uygulamacı matbaa aşamasında montajı yapabilir matbanın işini hafifletmek ve son anda çıkacak sorunlar için.. ama bu silsile ve program ajanstan ajansa değişir arkidişim!. eğer sen tasarım kısmında isen uygulamacı arkidişin ile koordineli çalışıp işleri sorunsuz baskı aşamasına götürebilirsin ama ortamınıda göz önünde tutmak lazım?.

artı daha profesyonel ve yıllarını bu işe vermiş kişiler sana ve bu hezeyanına daha sağlıklı cevaplar verebileceğini düşünüyorum

esen kal..

arsenalthebest

guzel yazmissin baydavsan dedigin gibi diger yorumlarida merakla bekliyorum yillarini bu ise vermis arkadaslari 

sodyumnitrat

sorum su bir grafik tasarimcinin montaji bilmesi sart mi ?

ikinciside mointaj gercek anlamda kimin isi grafik tasarimcinin mi ? filmcinin mi ?

1. Sorunun cevabı : Tasarımcı grafikerin montaj bilmesi şart değil çünkü senin işin hayalgücünü ve yeteneğini kullanıp ortaya bişey çıkarmak. Ama ne yazikki Türkiye şartlarında istedikleri eleman potansiyeli çok iyi bilmesede olur işi kıvırsın herşeyden biraz bilsin yeter olduğu için o sana bağlı bişey.

2. Sorunun cevabı : Adı üstünde Tasarımcı Grafiker diyosun, Tasarımcı Grafikerin işi tasarım yapmaktır. Montaj içinde bir grafiker sınıfı vardır zaten oda CTP operötörü yada CTP Grafikeri denir. Onların işi montaj ve işi baskıya göndermektir.

kocc

Bence birazda olsa anlamasi gerekir örnegin bir tasarim yapacaksin ve o tasarimda size verilen fotograf sizin hayelinizdeki tasarima uygun degil ve illaki montaj olmasi gerekiyor . O an montajdan anlamiyorsan hayelinizdeki tasarimi çikaramazsin baska alternatif yolu seçersin o zamanda yine istedigin gibi olmaz böylece kendini ifade edemez müsteriyi kaçirirsin. Bu benim tecrübelerimden hissedip anladigim olay neyseki basima hiç gelmedi montajida biliyorum tasarimida ama bir an anlamiyor oldugumu hissedince ne kadar güçlük çekecegimi biliyorum....

itape

sağlıklı bir iş akışı için montajı da bilmelisin... montaj riskleri bilinmeden hazırlanan çok iyi tasarım çöp olabilir... montaj yapmamak imkanlar dahilinde düşünülecek birşey, bunu yapacak bir personel varsa yapmazsınız. ama bilmemek uzun vadede karşınıza hep sorun olarak çıkacaktır...

Şuan Bu Başlığı Gezenler: