Photoshop Magazin

PM Forum » Atölye » Masaüstü Yayıncılık

Cevapla Önce yenileri göster

Overprint hakkında Yardım lütfen

arsenalthebest

Arkadaşlar merhaba azda olsa overprint hakkında bir bilgiye sahibim fakat yetersiz derecede

bu konuda ciddi anlamda bilgisi olan varsa anlatsin lütfen

1) Overprint sadece siyah renk için mi kullanılır ?

2) Corelde çizdiğimiz resimleri convert to bitmap e çevirirsek bu sorun direk ortadan kalkar mı ?

3) Overprint işlemini gönderdiğimiz filmciye iletirsek o yapabilir mi ? yani hem PDF olarak hemde kullandığımız programın dosyası ile ? 

kocc

Overprint genelde iki rengin karisimi ortaya çikan isteyerek veya istemeyerek baska rengin olusmasi. Yani diyelim bir kare çizdin sari onun hemen üstüne mavi bir kare çizince ve overprint istiyorsan ikisinin karisimi yesil ortaya çikar ama istemiyorsan öyle bir karsisim olusmaz bu tamamen senin elinde olan birsey.  Bazen yazilarinda karenin üzerinde oldugunda overprint olayinda kaybolma ihtimali var dikkat edin...

örenk ekliyorum ben illustratorde bu gibi overprinte dikkat ediyorum belki sizinde dikkat etmeniz gerekn nokta olabilir:

Silinmiş Hesap

sitede biraz araştırınca overprint konusunu oldukça aydınlatıcı şu sayfalara ulaştım :

http://photoshopmagazin.com/dergi/2009/09/adobe_illustratorde_bindirme_teknigi_trapping.html

http://photoshopmagazin.com/dergi/2009/08/belgeleri_yazdirma_secenekleri_i.html

http://photoshopmagazin.com/dergi/2009/04/freehandden_illustratore_terfi_edin.html

arsenalthebest

kocc

Overprint genelde iki rengin karisimi ortaya çikan isteyerek veya istemeyerek baska rengin olusmasi. Yani diyelim bir kare çizdin sari onun hemen üstüne mavi bir kare çizince ve overprint istiyorsan ikisinin karisimi yesil ortaya çikar ama istemiyorsan öyle bir karsisim olusmaz bu tamamen senin elinde olan birsey.  Bazen yazilarinda karenin üzerinde oldugunda overprint olayinda kaybolma ihtimali var dikkat edin...

örenk ekliyorum ben illustratorde bu gibi overprinte dikkat ediyorum belki sizinde dikkat etmeniz gerekn nokta olabilir:

çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim yalnız anladıgım kadarı ile overprint renklerin karışması sonucu baskıda farklı karışımdan dolayı değişik bir renk alıyor işimiz ve hatalı baskıya uğramış oluyor buraya kadar herşey tamam peki o zaman ben renklerin kesinlikle karışmamasını ekranda nasıl dizayn etdiysem öyle baskıda çıkması için overprint seçeneğini kapalı mı tutmalıyım ? ikinci sorumda diyelim ben tasarımımı tamamladım aldım işi götürdüm filmciye burda filmci overprint olan yerleri düzeltir mi ? şimdiye kadar ki, işlerimde kesinlikle ben overprint yapmadan filmciye gönderiyordum ve hiç sorun olmadan iş bana geliyordu yani patron götürüyordu işleri filmciye montajıda o abi yapıyordu PDF olarak gönderiyordum, o yüzden hiç böyle konulara el atmadım bunlarıda yanıtlarsanız çok sevinirim. Ayrıca montaj konusunda bilgim olmasına bakmayarak montaj yapmakdan çekiniyorum bu konuda tecrübesizim filmci yaptığım işleri matbaaya uygun olarak montajlar mı ?  Saygılar sevgiler  

rasile

Overprint konusunun önemi baskı şekline görede değişmektedir... Genel olarak baskı öncesi hazırlık aşamasında overprint mantığı şudur; Üst üste gelen renkler sonucu farklı bir rengin ortaya çımasını engellemek için iki rengi birbirinden ayırırız yani rengi taşırarak overprint veririz. Daha basit şekliyle bir işte koyu renk üste basar yani üste basan kısımlara overprint verilir. İki rengin birbirye çakışmasını engellemek üst üste gelen renkleri oyarız yani oyulması gereken renge taşma vererek taşırılan kısma overprint veririz. Bu taşma payları her işe göre değişir mi bilmiyorum ama genellikle 0.2 'dir. Ayrıca tüm bu işlemleri yapmak için hangi rengin üste basılması gerektiğini hangi rengin oyulması gerektiğini de bilmek gerekiyor... Baskı şekline göre de baskı hazırlık aşaması değişir Ofset se eğer bukadar detay pek önemli değildir bu tarz işlerde o yüzden sizin şu ana kadar işlerinizde problem çıkmamıştır diye tahmin ediyorum. Ama bir flexo kalıbının hazırlık aşamasında tüm detaylar çok önemlidir ve ufacık bir overprint hatası bile kalıbın çöp olması demektir... Montaj konusunda da filmci sizin işin kaçlı montajlanacağını bilmez veya işin zetini bilemez dolayısıyla montaj yapmaz diye tahmin ediyorum... Bende henüz yeniyim bu işte birşeyler öğrenmek için çekinmemek lazımm :))) Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir

Şuan Bu Başlığı Gezenler: