Photoshop Magazin

PM Forum » Grafik Programları » Fireworks

Cevapla Önce yenileri göster

fireworks- flash?

hero125

Hingisinde,en az diğer bir tanesinin yaptıklarını yapabilirim?

Flash      Fireworks     After Effects

Silinmiş Hesap

Ne yapmak istiyorsun?

hero125
hero125 tarafından 18-10-2010 tarihinde güncellenmiştir

piyasada iş bulmak istiyorum desem...

Bildiğim kadarıyla Fireworks ve Flash benzer, ama hangisi ne için tercih sebebi bilemiyorum? After Effect ise, video üzerinde işlemler için kullanılıyor diye biliyorum, eğer A.Effect te Flash'ın yaptıklarını yapabiliyorsak, onu tercih etmeliyim diye düşünüyorum...Tavsiyeleriniz nedir acaba?

Tabi yaptığım çalışmalar web sayfasınada yönelik olsun istiyorum.

Silinmiş Hesap

hiçbiri birbirini tam olarak kapsamıyor. sadece birbirlerinde olan baı özelliklere sahipler o da en ufak bişi için diğeri açma diye heralde. kısaca yazayım.

flash: animasyon programı + action script denilen bi dili var. interaktif uygulamalar geliştirebilirsin. zengin internet uygulamaları, ufak çaplı oyunlar yapabilirsin. 

after effects : video editleme ve efekt programı. filmlerde gördüğün patlamalar, uçmalar kaçmalar onla yapılır. yanılmıyosam 2 sürümdür falan add expressions diye bişi eklendi. ufak kodlar yazabiliyosun. bişeyi döndürcen başka bişeyle alakalı olsun istiyosun yada tamamen rastgele bi değer bunun için yazabileceğin ufak tefek şeyler var. ama bunun haricinde flash gibi uygulamalar geliştiremezsin. ama muhteşem videolar hazırlarsın. bi de bu işin üstatları derki bu programı hakkıyla bilen tam anlamıyla kullan biriysen dünyanın hiç biyerinde aç kalmazsın.

fireworks : cs5 le birlikte vektörel bazı özellikler de eklendi. htm yad ahtm durağan bi site yapmak istiyorsan işine yarayabilir. basit ama kullanışlıdır. illustrator ve photoshopun evladı gibi düşün. biraz illustrator biraz photoshop ama ikisinin de azaltılmış hali. bi artısı fireworksde rollover butonları linkleri falan kodsuz yapma imkanın var. o kodu otomatik yazıyo sayfanın içerisine.

hepsi farklı sana tavsiyem önce ilgi alanına karar ver. hareketli objelerle mi çalışma istiyorsun durağan mı? video mu animasyon mu? yazılı ürünler mi dijital ürünler mi? piyasaya girmek istiyorum dedin ama o kadar küçümseme çok geniş. hangisi seni biraz daha fazla çekiyosa ondan başla. zamanla ihtiyaç duydukça ihtiyacın olduğu kadar diğerlerini de öğrenirsin. mesela web tasarımcı olarak başla. önce html sayfalar. sonra java flash falan öğren biraz hareketlendir. sonra mesela ae ile intro falan yapmaya girersin. bi süre sonra mesela ae daha fazla ilgini çekiyo. yavaş yavaş ona kayarsın. ama bi yerden başlaman lazım. ve tüm bunlara başlaman için en iyi program photoshop. eğer onu iyi öğrenirsen(kastettiğim hakkını vermek paint gibi kullanmak değil) diğerlerini de çok kolay öğrenirsin.

osky

irene katılıyorum yalnız öğrenmek ve piyasaya girmen için başlangıcını bu şekilde yapmamanı öneririm. deneyimden yola çıkarak yapabilirsin uğraşmayı dene hepsi ile ve emin ol hepsini seveceksin o zaman birinden mahrum kalınca eksik şeyler çıkacaktır hep ayrı birini seçmeye çalışırsan. 

Silinmiş Hesap

osky ye katılıyorum. grafik tasarımcı olacaksan hepsine bulaşıyosun. ama benim kastettiğim hani belki biri diğerine ağır basar. yada bi yerden staj falan çalışmayabaşlar ona göre yönlenebilir. belki yazılı basına kayar, matbaacılık falan, yada tekstil, belki webtasarımı belki de daha video ağırlık bi iş yapar. ama öğrenmeden hangisini seveceğine karar veremezsin. bi yerden başla. ama hepsinden önemlisi hayal gücü. yaratıcılık yoksa hiçbişi yapamazsın. anca hazır şablonlar templateler taklit işler. yaratıcı çalışmaları incele. kafanda bi kurgu oluştur. sonra bunu nasıl uygulayabileceğini araştır. bi amacın olmazsa  dolanır durursun çok zaman kaybedersin. bi de tutorial izle inan çok faydası oluyo.

hero125

teşekkürler.

Silinmiş Hesap
ugly tarafından 18-10-2010 tarihinde güncellenmiştir

İrena fireworks'e üvey evlat yakıştırmasını yapman beni birazcık üzdü doğrusunu söylemme gerkitse :) çünkü fireworks sadece web site tasarımlarını yapmak ve kardeşleri arasında (adobe'de) en çok Dreamweaver'ın sözünü dinleyen ve onunla çok iyi anlaşan, çok fonksiyonlu vektörel ve pixel tabanlı harika birçocuktur :) Web sitesini Photoshop ve illustratorle yapanları esefle uyarıyorum ayrıca :) çünkü site üzerinde kolay revizelere, hızlı çalışmaya, ve bahsettiğin gibi html olarak kendi çapında kod barındırarak sitenin web üzerindeki halini anında gösteren, gif'lerin jpg'lerin ve png'lerin boyutlarını ve boyutlara göre görünümlerini anında gösterebilen ve birkaç tıkla (tahminimce bilmedigin birçok özelliklerinden en güzeli olan) işlevsel ve görsel galeriler düzenleyerek Dreamweaver kardeşinin yükünü hafifleten, özellikler barındırarak web tasarımında doğru ve bence olması gereken her kolaylığı sağlayarak kendisini kanıtlamış ama kendisini kullanmayı denememiş photoshop  ve illustrator kullanıcılarını birgün kendisine çekeceğini ve bu işlerin babası olduğunu tüm web tasarımcılarına gösterecek bir proğramdır. Acayip içerledim yahu :D

Son olarak arkaşa da tavsiyem, kişisel olarak ne konuda yeteneğinin olduğunu keşfedip o tarafa yönelmesi, yani tasarım yapacaksa bu işin okulunu yada hızlandırılmış ve kendisine zaman kazandıracak ama çaba göstermezse harcadığı onca para boşa gidecek olan kurslara başvurmasıdır.

Ha okul olayı ise, yaşına bağlı zaman ve hayattaki duruşuyla, hayat planıyla alakalıdır bence, herkes grafiker olabilir ama herkes tasarımcı grafiker (sanatçı) olamaz, kişisel yorumum bu benim. Ama gördüğüm ve gözlemlediğim kadarıyla yetenek kesinlikle lazım, fark yaratmak ve saygınlık kazanmak için.

Yok arkadaş ben bunları öğrenip şöyle 1000 yada 1500 liranın üzerinde maaş alabilecek seviyeye gelebilirim çabasındaysa ve çabalarsa kesinlikle alır o kadarını, belkide biras fazlasını bile çünkü kimleri görüyorum hang işlerle ne kadar para alıyorlar, onlarıda hayretle örneklenidiyorum buada :)

Bizim insanımız, bizim müşterimiz (genele vurmuyorum bu yorumumu, yanlış anlaşılmasın lütfen) tasarımdan ve sanattan pek anlamıyor, anladıkları ne kadar ucuza, ne kadar iş yaptırırım, eee! böylede olunca "ucuz etin yahnisi..." misali mantar gibi kendilerine grafiker diyen, 10 yıl deneyimli photoshop(cu), 5 yıl profesynel freehand(ci) diyorlar. Bu arada kısa bir hatırlatma (belki frehandciler bana kızacak ama :) ) freehand adobe tarafından macromedia firmasıyla birlikte komple satın alındığını ve yaklaşık olarak 6 yıldır güncellenmeyen geride kalmış ama hala saygınlığını türkiye topraklarında koruyan (gelişen baskı sektörünün hızına bağlı olarak) bir kült proğramdır ama illustrator abisine babası adobe tarafından boyun eğmiş bir proğramdır :) 

Yazdıklarım hiç kimsenin aklında kötü bir niyet uyandırmasın lütfen, kullananlarda, herkesin kullanmayı tercih ettiği proğramlarada saygım sonsuz.

Mutlu ve mütevazi kalmanız dileğimle

Silinmiş Hesap

İrena fireworks'e üvey evlat yakıştırmasını yapman beni birazcık üzdü doğrusunu söylemme gerkitse :) çünkü fireworks sadece web site tasarımlarını yapmak ve kardeşleri arasında (adobe'de) en çok Dreamweaver'ın sözünü dinleyen ve onunla çok iyi anlaşan, çok fonksiyonlu vektörel ve pixel tabanlı harika birçocuktur :) Web sitesini Photoshop ve illustratorle yapanları esefle uyarıyorum ayrıca :) çünkü site üzerinde kolay revizelere, hızlı çalışmaya, ve bahsettiğin gibi html olarak kendi çapında kod barındırarak sitenin web üzerindeki halini anında gösteren, gif'lerin jpg'lerin ve png'lerin boyutlarını ve boyutlara göre görünümlerini anında gösterebilen ve birkaç tıkla (tahminimce bilmedigin birçok özelliklerinden en güzeli olan) işlevsel ve görsel galeriler düzenleyerek Dreamweaver kardeşinin yükünü hafifleten, özellikler barındırarak web tasarımında doğru ve bence olması gereken her kolaylığı sağlayarak kendisini kanıtlamış ama kendisini kullanmayı denememiş photoshop  ve illustrator kullanıcılarını birgün kendisine çekeceğini ve bu işlerin babası olduğunu tüm web tasarımcılarına gösterecek bir proğramdır. Acayip içerledim yahu :D

Son olarak arkaşa da tavsiyem, kişisel olarak ne konuda yeteneğinin olduğunu keşfedip o tarafa yönelmesi, yani tasarım yapacaksa bu işin okulunu yada hızlandırılmış ve kendisine zaman kazandıracak ama çaba göstermezse harcadığı onca para boşa gidecek olan kurslara başvurmasıdır.

Ha okul olayı ise, yaşına bağlı zaman ve hayattaki duruşuyla, hayat planıyla alakalıdır bence, herkes grafiker olabilir ama herkes tasarımcı grafiker (sanatçı) olamaz, kişisel yorumum bu benim. Ama gördüğüm ve gözlemlediğim kadarıyla yetenek kesinlikle lazım, fark yaratmak ve saygınlık kazanmak için.

Yok arkadaş ben bunları öğrenip şöyle 1000 yada 1500 liranın üzerinde maaş alabilecek seviyeye gelebilirim çabasındaysa ve çabalarsa kesinlikle alır o kadarını, belkide biras fazlasını bile çünkü kimleri görüyorum hang işlerle ne kadar para alıyorlar, onlarıda hayretle örneklenidiyorum buada :)

Bizim insanımız, bizim müşterimiz (genele vurmuyorum bu yorumumu, yanlış anlaşılmasın lütfen) tasarımdan ve sanattan pek anlamıyor, anladıkları ne kadar ucuza, ne kadar iş yaptırırım, eee! böylede olunca "ucuz etin yahnisi..." misali mantar gibi kendilerine grafiker diyen, 10 yıl deneyimli photoshop(cu), 5 yıl profesynel freehand(ci) diyorlar. Bu arada kısa bir hatırlatma (belki frehandciler bana kızacak ama :) ) freehand adobe tarafından macromedia firmasıyla birlikte komple satın alındığını ve yaklaşık olarak 6 yıldır güncellenmeyen geride kalmış ama hala saygınlığını türkiye topraklarında koruyan (gelişen baskı sektörünün hızına bağlı olarak) bir kült proğramdır ama illustrator abisine babası adobe tarafından boyun eğmiş bir proğramdır :) 

Yazdıklarım hiç kimsenin aklında kötü bir niyet uyandırmasın lütfen, kullananlarda, herkesin kullanmayı tercih ettiği proğramlarada saygım sonsuz.

Mutlu ve mütevazi kalmanız dileğimle.

hero125

ben, dar zamanda, hepsinin herşeyini öğrenmek istiyorum, en büyük sorunumsa, internet kotam.

Silinmiş Hesap

arkadaşım ya kursa git, yada kotanı limitsiz yap. bi de kendimden örnek vereyim iki sene öncesine kadar bu alanda tek bişi bilmeyen biriydim. ben herşeyi internetten öğrendim. tabiiki daha öğrenmem gereken çok şey var. zaten bu işte öğrenmek hiç bitmiyo teknoloji değişiyo gelişiyo imkanlar değişiyo. öğrenmenin sınırı yok:) ilk başta bi hayalim vardı. turistik bi yerin reklamını yapmak için bi site yapmak istemiştim. ticari falan değil. sadece yşadığım yere katkım olsun istedim. ne bu işin nasıl olduğu ne de reklam vs. hakkında bi bilgim yoktu. sonra virtual machines diye bi program buldum. ama kafamdakileri gerçeklerştirmeme yetmedi. hareketli levhalar falan bi sürü şeyler yapmak istiyodum ama adobenin tek bildiğim ürünü photosoptu. cidden hiçbişi bilmiyodum. sonra şu anki eşim o zaman arkadaşımdı sadece bana macromedianın 3lü programını gönderdi. fieworks dreamweaver flash. ama o da bilmiyodu pek bu programları. arkadaşından almış. neyse aradım atardım. ve bi siteye ulaştım: http://uzaktanegitim.meb.gov.tr/webprecs3/index.html  kesinlikle gir. milli eğitim yaptığı en fayadalı işlerden biri. başlangış noktan bu olabilir. ama kota lazım. yoksa batarsın. 40-50 lira ver limitsiz yap. yoksa batarsın. gayet güzel anlatıyo. temel biligiler. ama başlangıç için iyi. ardından bişiler yapmaya başlarsın. takıldığın yerleri ararsın internette şunu nasıl yaparım bunu nasıl yaparım diye. özellikle ingilizcen varsa yabancı kaynaklar çok bol. takıldığın yerleri  burda forumda sorarsan da herkes yardımcı olmaya çalışır.  bu arada fireworks e üvey evlat muamelesi yapmıyorum aksine çok kullanışlı bi program. ama tercihtir. bi de öğrendikten sonra neyi nasıl kullanacağın sana kalmış. ben daha çok dreamweaver kullanmayı tercih ediyorum web için. fireworks, photoshop yada illlustratorde görselleri hazırlayıp(ihtiyacıma göre) daha sonra dreamweaver da css ve java script ile kullanmayı tercih ederim html için. ama zaten genelde flash site tasarlıyorum. after effects için de yabancı site önerebilirim. daha önceden dediğim gibi. www.videocopilot.com ve http://www.creativecow.net/ önerebileceğim yabancı siteler. ama tavsiyem önce photoshopu öğren, daha sonra diğerlerine geç. tabii bu arada eğer güzelsanatlara yeteneğin varsa bu işi başarma şansın daha yüksek. renk ışık gölge uyum proporsiyon estetik oran orantı vs. hani elle  çizemiyor olabilirsin ama görüp algılıyobiliyosan çalışmalara baktığın zaman yanlışı görebiliyosan daha kolay kavrarsın.  potoshopa gelirsek benim sana önerebileceğim iki kol var. programı öğrendikten sonra bu iki kol üzerinden çalışmaları pratiklerini yoğunlaştır. 1. si çizim. yani bi objeyi resmi alıp düzeltemeden boş bi sayfaya kendin çizme. mesela http://photoshoptutorials.ws/photoshop-tutorials/drawing/draw-a-realistic-ipod-shuffle.html de sıfırdan gerçekçi bi ipod çizimi göreceksin katman katman çalışılmış ışığına gölgesine dokuya dikkat edilerek. bu tarz çalışmalar. önce taklit et. taklit ederken neyi eden nasıl yaptığını anlarsın. daha sonra başarılı taklit edebildikten sonra kendin koy önüne bi obje çiz. ikici kol ise manipülasyon. bence 1. kolu ilerlettikten sonra başla buna çünkü 1. kolu çalışırken hem program hakimiyetin artar hem de görsel algılaman. böylece görselleri daha başarılı manipüle edersin. tabi bunun içine retouch ü de alabiliriz. eksik bıraktığım bi yer varsa arkadaşlar lütfen tamamlasın. umarım yardımcı olabilmişimdir.

Silinmiş Hesap

Sende benim gibi geveze (iyi niyetine sığınarak) çıktın irene :)

Eklenecek tek şey "EĞİTİM ŞART" :D

Silinmiş Hesap

:) eğitim şart!

osky

katılıyorum iren ve aliye eğitim şart aga :)

Şuan Bu Başlığı Gezenler: