Photoshop Magazin

PM Forum » Grafik Programları » Masaüstü yayıncılık Programları

Cevapla Önce yenileri göster

freehand ne halta yarar?

Silinmiş Hesap

arkadaşlar şu free hand ne işe yarar biri bi anlatabilirmi? vektörel onu anladım. ya photoshop, illustrator falan kullanıyorum gayet iyi. heryerde eleman ararken freehand bileni de ekliyolar. geçen merak ettim artık. (o güne kadar bakmadım çünkü bu işin mekleplisi olan arklar boşuna öğrenme bi işe yaraöıyo demişlerdi) neyse indirdim kurdum. ya illustrator cs4'ün yanında paint gibi kalıyo. bi artısını göremedim.

ya bu zımbırtının artısı ne niye her yer onu istiyo, ucuz diyemi?

Silinmiş Hesap

bence kullanıcı arayüzü olarak cok kolay artılarıda var tabi ozellıkle mxte ama ama adobe fırması işlerini bitirdikten sonra bırakta herkes aics4 desin müsadenle..:)

kocc

Illustartor ve  Coreldraw'un  temel yapisina sahip olan ve biraz daha basitlestirilmis Vektorel yazilimidir. Freehand 2006'den beri yazilimi gelistrilmemektedir , bu yazilimin gelecegi parlak olmadigindan upgrade ve arastirma projesi tamamen durdurulmustur.  Bu yüzden bu yazilimi ögrenmek sizi ileriye dogru hiç tatmin edebilecek seviyede olmayacaktir .  Eger Vektörel bir yazilim ögrenmek istiyorsan profesyonellerin seçimi olan Illustrator ögrenmek dogru kararin olur , bunun yaninda bazi profesyonel matbaalarin seçimi olan CorelDraw'a karar vermek'te yine yerinde karar olur . Bu ikisinin arasinda aslinda çok fark yoktur sadece çalisma yöntemi ve el aliskanligi sizi hangisi tatmin ediyorsa ona karar vermelisiniz.    Diger vektörel programlarin çogu isinizi tabiki görür ama birçok matbaa yada profesyonel dünyasinda tutulmaz bu yüzden onlari ögrenmek biraz bosuna gibi olur.. Tabiki aralarinda çok iyi olanlarda var mesela Xara Xtreme  çok yöntemi ve plugin'i olanidir üstelik diger hiçbirinde olmayan yöntemleri vardir ama gelin görünki profesyonle açidan fazla ilgi görmemektedir...

Saygilar...

Silinmiş Hesap

illustratorü kullanmayı zaten biliyorum. corelde biraz sıkıntı var. adobe serisine alışınca bi kere garip geliyo biraz. belki de önce corel öğrenerek başlasam daha iyi olurdu. neyse coreli de öğrencem artık. :)

verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkür ederim.

khan

ama bu programı küçümsememek gerekiyor. çünkü bu programı şu anda illustrator ve indesigni kullananlardan daha ileri seviyede kullanabilen kişiler var. yani bu programı kullanarak, elit bir müşteri kesimi elde etmiş insanlar tanıyorum. bu programın geliştirilmemesinin sebebi adobe firmasının macromedia firmasını satın almasıdır. dolayısıyla adobe freehand hariç diğer programları geliştirmiştir. freehand ne işe yarıyor diyen arkadaşım, 8 sene freehand kullandım ve onun sayesinde şu anda yurt dışına işler hazırlayıp gönderiyorum. onun için emeğe saygı lütfen.

Silinmiş Hesap

zaten sormamın amacı da bu. küçümsemek değil aslında. hani bişi göremedim ben. ama bunca firma elemanlarındabu ürünü kullanma bilgisi arıyosa vardır bi hikmeti. ya basit ama pratik bişeydir. ya da benim henüz öğrenmediğim bi özelliği vardır ama ne? kime sorsam aman boşver öğrenme gerek yok illustratorü bilioan yeter diyolar ama o zaman bu kadar firma küçüğü büyüğü hepsi bu ürünü soruyo. en basit iş için bile en azından photoshop ve freehand bilen diyorlar ki bu da demek oluyo ki bu pogramla bi iş yapılıyo bi sonuç çıkıyo. kullananlar ufak tefek de olsa bişiler göterebilirler mi? yada ne yapıldığına dair daha spesifik bişiler söyleyebilir mi? internette de pek bişi bulamadım tutorial falan? yardımcı olursanız sevinirim.

grafikechi

Freehand programının, Adobe firması Macromedia firmasını satın aldıktan sonra geliştirilmesi durduruldu. Çünki Adobe un elinde zaten çok çok daha güçlü bir yazılım olan Illustrator mevcuttu...

samavi

iyide ilüstratör de hala bazı özellikler freehand kadar pratik değil. Artıları evet ilüstratörün çok en azından yaptığın işi sorunsuz baskıya yollayabiliyorsun. bunun dışında yazı yazma seçenekleri ara bul seçeneği frehand kadar gelişmiş değil. çoklu sayfa desteğini daha yeni eklediler. past in side olayını bile yaparken uğraşıp duruyorsun.zaten otamatik çoğaltma olayıda mevcut değil zaten yani ilüstratöre birazdaha bişey daha eklemeleri lazım ki freehand i aramayalım :(

Şuan Bu Başlığı Gezenler: