Photoshop Magazin

PM Forum » İnternet » Web tasarımı

Cevapla Önce yenileri göster

ASP-PHP?

hero125

Dinamik web sayfası hazırlamak için ASP yada PHP dillerini kullanmak gerekiyor.

Tamamen duygusal sebeplerden dolayı PHP yi seçiyoruz.

Dreamwaver programı PHP kodlarını kullanan bir programdır.

Yukarıda yazdıklarım doğrumudur? Benim için önemli...

PHP de daha iyi bir program varmıdır?

bulucuk

aslında asp.net daha iyi olduğu söylenir ama bir tecrübem yok fakat gördüğüm kadarıyla alışveriş siteleri çoğu site asp kullanılmış bunlar izlenimlerim. Php kullandım ve biliyorum bazı konularda yetersizlikleri var maalesef ki. Dreamweaver da istediğini kullanırsın kısıtlaması yok.

hero125

bilgilendirmen için teşekkür ederim.

Silinmiş Hesap

yıllardır asp mi php mi? diye tartışılır, iki tarafı destekleyenler kendilerine göre haklılar. ben de php üzerine yoğunlaştım. asp kötü mü? hayır değil. Şunu bilmelisin ki önemli olan uzmanlığın, yapacağın uygulama, altyapın, hangi dili kullanman gerektiğine karar vermende önemli etkenler olsa da. ASP veya asp.net ile yapılabilen herşeyin daha iyisi php ile yapılabilir. ( bkz: www.facebook.com )PHP ücretsizdir, çalışacağı server için lisans zorunluluğu yoktur. Açık kaynaktır. Kullanımı kolaydır. vikipedi den alıntı : PHP AVANTAJLARI:

[OLIST]
  • PHP hemen hemen her platformda çalışabiliyor. PHP aynı kod temelini kullandığı için, UNIX, Windows (95/98/NT/2000) ve Mac OS dahil olmak üzere 25 platformda derlenip kurulabilir. Kodlar aynı olduğundan script'ler platformdan bağımsız olarak çalışacaktır.
  • PHP, uzantı alabilmektedir. Uygulamanın içerisinde yer alan çekirdek motor (Zend tarafında yazıldı), bir dizi asal kod modüllerinden ve kod uzantılarından oluşmaktadır. Bu nedenle programcılara PHP uzantıları yaratarak bazı özel işlemlerini yapabilmeleri için iki seçenek sunuluyor; ya uzantı modüllerini yazarak uygulanabilen bir derleme yapmak, ya da PHP'nin dinamik yükleme mekanizmasıyla yüklenebilecek uygulanabilir uzatmalar yaratmak.
  • PHP pek çok HTTP server arayüzü barındırıyor. PHP Apache'ye, AOL server'a, Roxen ve THTTPD'ye doğrudan yüklenebiliyor. Alternatif olarak CGI modülü olarak da kullanılabilir.
  • PHP pek çok veritabanı arayüzü bulunduruyor. PHP, MySQL, MS SQL, Oracle, Informix, PostgreSQL ve diğerleriyle doğrudan çalışabiliyor. Bunlar ikili sayı düzenindeki arayüzlerden oluşmaktadır ve bu çözümler için veritabanının desteklenmediği yerlerde ODBC desteği sağlıyor.
  • Bir PHP kullanıcısı herhangi bir kütüphane için arayüz oluşturmakta zorluk çekmez. Pek çok kullanıcı bu yolu seçmiş, grafik rutinleri, PDF dosyaları, Flash Movie'leri, Cybercash cetvelleri, XML, IMAP, POP ve diğerleriyle ilgili modüller bulabilmiştir.
  • PEAR, PHP'nin uzantısı ve Add-on deposudur. Pear, Perl için geliştirilen CPAN'e benzemektedir. Halen başlangıç aşamasında olmasına rağmen PEAR, PHP'nin kurulumuyla birlikte gelecek bir dizi PHP script'ini kullanıma sunmaktadır.
  • PHP bir açık kod uygulamasıdır ve pek çok profesyonel kullanıcı için çok şey ifade etmektedir. Basitçe açıklamaya çalışırsak PHP kullanıcıyı, çalışmayan uygulamalar için üretici firmanın keyfini beklemekten, her yıl sistemini belli paralar ödeyerek güncelleme zorunluluğundan kurtarmaktadır.
  • [/OLIST]

Eksik yönleri neler Hata denetimi Cold Fusion ya da ASP uıygulamasındaki kadar etkili değil. IDE ve debugger uygulaması bulunmuyor. IDE'nin pek çok kullanıcı için fazla bir önemi yok. Ancak debugger Zend tarafından yakın gelecekte geliştirilecek. PHP ve diğer script dillerini ne zaman kullanacaksınız Eğer bir UNIX ya da Linux platformu üzerinde iş görüyorsanız, Perl ve PHP, her ikisi de çalışmalarınız için ideal. Her ikisi de başlangıç aşamasında script yazmayı kolaylaştırıyor. Windows platformundaysa ASP ve Cold Fusion egemenliği bulunuyor. Aslında buradaki tercih teknik olmasından çok politik sayılır. ASP ile IIS mühtemelen PHP ile IIS'den daha iyi. Ancak tamamen teknik bir altyapıda PHP, WindowsNT üzerinde, diğer platformlardaki performansına ulaşmakta.http://tr.wikipedia.org/wiki/PHP

Silinmiş Hesap

PHP, özellikle mysql veritabanıyla birlikte ve Linux işletim sistemi altında iyi bir performans sergilmektedir. C/C++ diline olan benzerliği nedeniyle bu dili önceden bilenlerin PHP öğrenmesi oldukça kolaydır. Kolay öğrenilmesi ve hızlı performansı nedeniyle Facebook, YouTube, Yahoo, Wikipedia ve OGame gibi dünyaca ünlü sitelerin yazımında kullanılmasına rağmen, kodların kolay anlaşılabilmesi açısından ve birden fazla programcı tarafından sürekli geliştirilmesi gerekli büyük projelerde Java nın kullanılması daha uygun görülmektedir. Ancak sadece web tabanlı yazılımın geliştirilmesi söz konusu olduğunda Java ya göre öğrenilmesinin daha kolay olması nedeniyle genellikle PHP tercih edilmektedir. PHP, web tasarımında önemli kolaylıklar sağlasa da 2005 te Google in AJAX kullanmaya başlamasından sonra tek başına öğrenilmesi yeterli olmamakta ve AJAX'ı öğrenmek için gerekli JavaScript, XML, HTML, (ve CSS) ile birlikte bir bütün oluşturabilmektedir.

hero125

Bilgiler için teşekkür ederim ama, bu yazılanları birçok sitede okuduğum ve hala aklıma yerleştiremediğim için burada sordum. Buradan şu aklıma takıldı, sadece C++ ile web sayfa hazırlanabilirmi? PHP veya ASP bir programlama diliyse, Dreamwaever ne oluyor?  Gördüğünüz üzere kafam bir hayli karışmış durumda.        İşin özü şu aslında:

Web tabanlı online oyun hazırlamak istiyorum, başlangıç noktamı doğru seçerek basamakları öğrenmek istiyorum. Çünkü dünyada hiçbir sitede görmediğim bir oyun var aklımda, bunu uygulamak istiyorum.  Hedefe ulaşabilmek için, nereden başlamalıyım ve sırasıyla hangi programlaı öğrenmeliyim?

Photoshop'u işime yarayacak kadar bildiğimi düşünüyorum, HTML ile web sayfa hazırlamanın çok kolay olduğunu gördüm, Bir zamanlar C ile ilgilenmiştim. (Bilgilerim bu kadar)

bulucuk

dreamweaver webin görsel tasarım ürünlerini birleştirdiğin, onların arkasına php,mysql,html,ajax vb. gibi site oluşturmanı sağlayan kodlamaları yapmanı sağlar. C sana web tasarımında yardımcı olmaz eğer oyun düşünüyorsun o oyunu flashta da hazırlayıp siteye ekleyebilirsin ama oyunlarda falan java kullanırlar. umarım yardımcı olmuşumdur.

Silinmiş Hesap

C ile ilgilendiysen php yazman kolay olacaktır. Benzerlikleri çok.Şöyle anlatmaya çalışayım. Dreamweaver bir web sayfası tasarlama programı. Arayüzü kullanara, HTML ve CSS kodları oluşturursun. Daha sonra dinamik olacak kısım yani programlama kısmını yazmalısın. Herhangi bir arayüz ile yapamazsın. İstersen not defteriyle yaz istersen dreamweaver in kod kısmıyla yaz. Ben php kodlamak için phpedit programını kullanıyorum. kod tamamlama özellikleri ile hızlandırıyor ve hatalı satırları görmemi sağlıyor. Online oyun yazmak öyle kolay değil. Emin ol bir zamanlar uğraştım ordan biliyorum. Yapmıştım da. Gerçi şuan tekrar aynı proje aktif durumda baştan kodlamaya çalışıyorum herşeyi. Ama yok ben illa yapmak istiyorum diyorsan,php programlama dilini ve sql dilini çok çok iyi öğrenmelisin.sonrasında web arayüzü tasarlamada photoshop bilgin olmalı. yine CSS ve html bilgin olmalı.ayrıca oyunun için çok iyi algoritma bilgin olmalıhesaplamalar için matematik bilmelisinweb sitelerinin, serverların, veritabanlarının çalışma mantığını bilmelisinson olarak belli başlı güvenlik açıklarını öğrenmende de fayda var.

hero125

hımmm... önce tekrar tekrar okuyup sindireyim. :)   İkinizede  teşekkür ederim. 

aspirin_00

sıralamayı söyleyeyim asp.net sonra php en son asp öğreneceksen asp.net öğren devlet kurumlarında siteler bir çoğu asp.net olarak istenir yazılımcılardan  güvenlik vsss çısından sorarsan benim için hiç biri farketmez siteleri flashla yapıyorum flashı şifrelediğim için içeriğin asp php yad asp.net temi yaptıgımı kestiremiyorlar. :D

bulucuk

flashı nasıl şifreliyorsunuz???

argenova

Bil muhendisiyim ve yıllardır web programlama ile uğraşıyorum, benim önerim PHP olacaktır, keza facebook yada youtube gibi çok büyüm platformlarda php + mysql altyaısını kullanırlar.

Silinmiş Hesap

flash yapıyorsun, içerik asp mi php mi asp.net mi kimse anlamıyor öylemi ? haha XD flash da asp kodları da yazıyorsundur sen XD

Silinmiş Hesap

bu arada devletin asp.net altyapısını kullanmasının sebebi microsoft ile olan anlaşmalar ;)

tiryaqi

Ben aspkullanıyorum ama büyük çaplı projelerde çalışmadım (oyun yazarlığı) Var olan scriptleri geliştirerek kendim için kullanıyorum en son müşteri takip programı hazırladım.  Asp yi niye seçtim dersen çok komik olucak ama ilk başadığımda bilgisayarımdan local hostta php yi çalıştıramadım bende asp ISS kurup asp ye yöneldim :D ve şimdi php den hiç anlamıyorum :) chndkmn ye katılıyorum devletin aspyi seçmesinin nedeni  microsofta olan bağlılık yeni yeni açıkkaynak yazılımlar devletle çalışmaya başlıyor

aspirin_00

chndkmn :

flash lan hiç uğraşmadığın ne kadar belli hatta yanından bile geçmemişsin bari bilmediğiniz konular üzerinde konuşmayın flash siteler kendi bünyesinde barındıran dili vardı actionscript diye geçer versiyon olarak 2 ve son olarak 3 var bu dil yardımıyla asp php yada asp.net gibi yardımcı dillerle habereşerek veri alışverişinde bulunurlar

nette araştırırsanız SWF Encrypt  diye programla swf dsyalarını şifreleyerek arkadaki kodları görmesini engelliyorsunuz. ki kırmak isteyen varsa ilk önce ramdeki verileri analiz etmesini bilecek kadar programlama diline sahip olması gerekir ki kimse bu şifreli swfleri kırmak için uğraşmaz.devlet gidip de asp ye olan desteğini kesmiş microsoftla anlaşma yapacak hali yok kodlaması en sağlam dil şuan asp.net tartışmasız  

Silinmiş Hesap

flash bilgim senden fazla emin ol ;)sana da bilmiyorsun demedim sadece senin yazdığın çok mantıksız. "flashı şifrelediğim için içeriğin asp php yad asp.net temi yaptıgımı kestiremiyorlar." böyle demişsin. Sanki flash da asp yazıyorsun XD flash da AS yerine asp yazabiliyosan sana taparım XDbu arada son mesajında toparladın hadi yine iyisin ;)

aspirin_00

neyse

konuya cevap yazdık anlamayan sorar biz cevaplarız.

Silinmiş Hesap

Php'nin tüm bileşenlerini ücretsiz kullanabiliyorken ASP'nin pek çok zımbırtısı vardır upload bileşeni mail bileşeni vs. Ben ASP ile başladım onla devam ediyorum. ASP ile kod yazmak daha kolay gibi yada ben onla başladığım için bana öyle geliyor bilemiyorum.. En iyi dil bildiğin dildir diyorum en son (:

hero125

Son kararım şudur; eminim herkes, konuyu açan olarak, son kararımı 4gözle bekliyordu...

Asp.net bundan şaşmamak lazım.

Visualstudio 2010...ne yapılacaksa artık burada yapmak lazım gördüğüm kadarıyla.

Herkeşe teşekkürler. konuyu nasıl kapatıyorduk?

Şuan Bu Başlığı Gezenler: