Photoshop Magazin

PM Forum » Hukuk » Tasarım Hukuku

Cevapla Önce yenileri göster

Ne yapmalıyım?

hgdesignr

Geçen aylarda bir internet sitesinde gördüğüm ilan LİGİAD isminde bir derneğe 5 logo yapana .... tl verilecek şeklindeydi.Mail yoluyla iletişim kurdum ve bana hangi standartlarda birşey istediklerini söylediler ve ödemenin çalışmayı beğendikleri taktirde banka hesap numarasına yapılacağnı söylediler.Yaptım beş alternatif logo gönderdim jpeg formatında, ve bir daha hiç bir şekilde iletişim kuramadım. Ne verdikleri telefon numaraları nede mail adresleri bir işe yaramadı.Sonra bu ilana ulaştığım sitenin sorumlusuyla görüştüm (gerçekten site sorumlusumuydu oda meçhul ama),bana kendilerinin aynı kişi tarafından milyarlarla dolandırıldıklarını benim yakamı iyi kurtardığımı söyledi.Sonra aradan aylar geçti LİGİAD ismini netten araştırdım ve karşıma benim yaptığım logonun kullanıldığı bir site çıktı.             http://ligiad.org/              işte bu sitedeki logoyu zamanında ben yapmıştım ama hiç bir kazancım olmadı ve logom şuan benden habersiz  izinsiz bir şekilde kullanılıyor.

Bu konuda yapabileceğim birşey varmı?

Silinmiş Hesap

Hmmm... evet gerçekten kötü olmuş.hak idda etme gibi bir şansın olduğunu pek zanetmiyorum.çünkü kanıtlama imkanın yok. Ha gidipte mahkemeye başvursan , hakim kanıt ister. ya noterden bi şekilde tastik ettirip bu logo benim deyip öyle göndercektin veya bir alternatif yol şöyle; müşteriye göndermeden önce bir flash belleğe veya bir cd ye orjinal logo çalışmanı kayıt edip posta yoluyla kendi adresine gönderirsin, zarfı açmadan saklarsın. şayet bir sorun yaşanırsa mahkemede açılmamış zarfı kanıt olarak öne süre bilirsin. zarfın üstünde hangi tarihte gönderildiği yazıldığından dolayı zaman yönünden avantajın olcak.müşteri firma kötü niyetliyse  ve logonu senden izinsiz kullanırsa bunun bir kayıt tarihi vardır ( yani logo ve ünvanı tescil ettirmek zorundalar) sen önceden kendine gönderdiğin için logo sana ait oldu zaten belli olcak. ama tabi noterden bu işi yaptırman herzaman daha sağlıklı olur.

Unutma bir musibet bin nasihattan daha iyidir! Bir dahakinde dikkatli ol ve işini sağlama almaya çalış.

Saygılarımla

Özgür

hgdesignr

teşekkürler arkadaşım bilgi için

Şuan Bu Başlığı Gezenler: