Photoshop Magazin

PM Forum » Atölye » Çiz-İzlet

Cevapla Önce yenileri göster

Çiz izlet faciası

grafikechi

İlk çalışmamı yapmıştım çiz izlet ile, grafik tabletim de yok mouse ile saatlerce uğraşmıştım ama son rötüşleri atarken elektrikler gitti. Çalışmamı kurtarmanın bi yolu yok mu? Çok uğraştım halbuki okadar sinirliyim ki anlatamam!

kreator

kaydetmediysen imkansız

adobe_ps_user

üzüldüm şahsen arkadaşım malasef kurtaramazsın.boşver herşeyin başı sağlık

designever
designever tarafından 30-06-2009 tarihinde güncellenmiştir

160 gb full harddiskle birlikte son 5 yılda çektiğim tüm özel fotoğraflar, tüm arşivim, çalışma dosyalarım, topladıklarım, ıvırım zıvırım herşeyim, hatta web sitem de dahil olmak üzere bi anda çıt diye bi ses sonucunda uçup gitti.(Belki biraz su serpilmiştir.) Şimdi sana mı yanayım, kendime mi yanayım, temkinsizliğime mi yanayım. 5 sene önce bilmemnerde bilmemhangi arkadaşımla çektiğimiz fotoğraflara mı yanayım. (en kötüsü buydu)

Ne harddiske ne de elektriğe asla güvenmeyin. Hatta güç kaynağına bile güvenmeyin. Riski asla 0 a indiremessiniz. Bence sadece 0 a giden yola nasıl çıktığınız önemli. Riski düşürmek para ve zamanla doğru orantılı olduğu için en azından ne koyarsanız onu alırsınız diyorum. Bazen önemli işlerde yedekleme ve risk faktörlerine harcadığım zamanın işin kendisine harcadığım zamanın üstüne çıktığı çok olmuştur. Geçmiş olsun diyorum.

grafikechi

Daha ne diyebilirim ki. ben iyiymişim ya

notfx

Aynı olay arkadaşında başına geldi. 1TB HDD idi... Siz siz olun HDD'nize güvenmeyin... Çekin DVD ye.. Özenle koruyun...

notfx

Aynı olay arkadaşında başına geldi. 1TB HDD idi... Siz siz olun HDD'nize güvenmeyin... Çekin DVD ye.. Özenle koruyun...

notfx

...

photoshopdersleri

Bende çalışmayı merak ettim bir kaç günlük photoshop magazinliyim ama çiz-izletteki yetenekli insanların çalışmaları başımı döndürdü. Ben kağıt kalemle yapamazken millet uçmuş gitmiş

designever

Şu an ingilterede bi şirket var iyi korunan. Sadece bu işi yapıyo. Savaş sığınağı gibi sağlam korunuyor ve özel bilgilerinizi yıllarca gizli bi şekilde saklıyor. Bunun dışında benim bildiğim daha sağlam bişey yok. Hele dvd falan demeyin lütfen. Dvd, cd, sd, mc, kaset, lp bunlar kesinlikle bozulur. Orijinal dvdler de bozulur. Hepsinin de ömrü bilinenden çok kısadır. Ve hepsi küçük bi çiziğe bakar. Orijinal dvdler ile bile insanların nasıl arşiv yaptığını anlayamazken (arşivin yarısı 10.yılda uçabilir)  Kopya dvdlerle arşiv yapanlar var. Hatta cdlerle. Bu malzemelerin hepsinin içinde oksitlenebilir malzemeler var. Sadece nasanın yaptığı ve içinde bizimde "sabahı şerifleriniz hayrola" selamımızın olduğu ve bir çok dilde dünya hakkında bilgiler içeren uzaya bi yere gönderilmiş tamamen altın (yada oksitlenme ömrü kısa başka bişiy) cd yıllarca uzayda kendisini bulacak uzaylıları beklemekte. Aman diyorum. Dvd mvd harddisk marddisk hiçbişeye güvenmeyin ve dvdlerinizi de en geç 3-4 yılda yenileyin. Bu arada bilgisayar sabit diskleri oldukça uzun ömürlüdür. Harici hard disk alırken de sakın 1 tb 2 tb olayına girmeyin. Az hacimli bir kaç tane alın ki giderse hepsi gitmesin.

notfx

iki tane aynı marka hdd alıp raid bağlayalım o zaman :D

Şuan Bu Başlığı Gezenler: