Photoshop Magazin

PM Forum » Atölye » Print

Cevapla Önce yenileri göster

RGB to CMYK

mettini
mettini tarafından 23-06-2009 tarihinde güncellenmiştir

Hocam şimdi katalog tasarımı yapıyorum.

İlk basılı iş çalışmam olduğu için renk modu cmyk değilde rgb olarak yaptım, bitirdim işi.

Şimdi renk modunu cmyk’ya çevirmem gerektiğini öğrendim ve renkler çok değişiyor.

Rgb renk modundaki bir rengin kodunun cmyk’da bi karşılığı varmı?

Yada çaışmamı en az renk farkıyla cmyk renk moduna nasıl dönüştürebilirim.

Matbaanın biride renk modu rgb iken tiff olarak kaydet sorun yaşamazsın diyor, doğrumudur acaba?

editor

RGB renk modunda CMYK renk karşılığı elbette vardır... CMYK yaptığında otomatik olarak zaten o karşılıklara kendisi getirmektedir.

Dönüştüremezsin manuel felan... Aşağıdaki görselde renklerin kapsadığı derinlik alanlarını incele. RGB renk kadar geniş renk aralığına sahip değildir CMYK... bunu içinde zaten artı ekstra renk (spot renk) denen ihtiyaç doğmuştur. yaldız baskı nedeniyle değil yani... florasan diye nitelendirilen parlak janjanlı renkler (monitöründe gördüğün) CMYK baskıda çıkmaz kısacası... Öncelikle RGB, CMYK konularında biraz daha araştırma yapmanı tavsiye ederim... eski alıkanlık esaslı çalışmalarda CMYK çalışmak tif kaydetmek vs gerekli idi... yeni iş akışı (Ps, Ai, Ind vs..) gereği herşeyin son noktası PDF olmalıdır... -ki en sağlıklısıda budur zaten... İlgili dokümanlarda çalışırken içe aktaracağın (import) görselleri kendi renk profillerini koruyarak veya dökümanda tanımladığın renk profilini kullanacak şekilde değiştirebilirsin... veya en son pdf yaparken kökten bu işi orada tanımlayabilirsin... bu ne demek oluyor yani ? çalışmanda png, jpeg formatlarında RGn renkli görseller bile kullanmanda sakınca olmaz...

Photoshop Magazin dergisi keza böyledir... ama bunun için Ai, Ind uygulamalarına ve PDF yönetimine adam akıllı hakim olmalısın... Bursa açısından (oradan olduğun yazıyor) durum daha geride ve geleneksel çalışma yöntemleriyle devam ettiğini biliyorum... Bu yüzden sana CMYK ile devam etmeni ve Tiff kaydetmeni tavsiye edeceğim. Eğer film için Bilişim Grafik ile çalışıyorsan oradan yardım alabilirsin teknik anlamda daha fazla...

mettini
mettini tarafından 24-06-2009 tarihinde güncellenmiştir

çok ii anlatmısınız hocam.bu konuyu daha ii nerde araştırıp, öğrenebilirim bilmiyorum.

Türkçe kaynak varmı hocam acaba bildiğiniz.Kitabı varsa bu konuların alabilirim yani.

Indesign kurulum hocam benim pcde, nasıl import edeceğimi söyleyebilirmisiniz acaba.

Yani import derken bi dizi ayarları vardır, onlardan bahsedebilir misiniz?.Çalıştığımız matbaa çalışmayı Pdf formatlı verseniz basabiliriz dedi.

mettini

hocam nerelerdesiniz

editor
konu derken birbirinden bağımsız şeyler anlattım...uygulamaları öğrenmek istersen örneğin InDesign Adobe Press Yayınlarına ait Eğitim Kılavuzunu tavsiye ederim henüz CS4 olanı yok ama CS3 olanıda yetecektir..www.medyasoft.com.tr kitapların yayımcısı....InDesign hakimiyetin olmadan PDF anlatmak yanlış olacaktır. Uygulamalara alışana kadar yazdığım gibi geleneksel yöntemlere devam et. Hakimiyet gerektiren bir durum yazarak anlatmak çok uzun olacaktır... PDF üretimi konusunda Ind'den daha önce forumlarımızda açılmış başlıklar bulacaksındır. PDF üretimi ve bunları kullanacak servis bürolar konusunda zaten büyük bir RIP karmaşa sorunu var iyice kafan bulanmasın...Basamak basamak ilerlemekte fayda var... InDesgin ve Illustrator öğrenmenin yollarını ara... Birkaç sene içerisinde öyle veya öğrenmek zorunda kalacaksın zaten ister istemez...

mettini

Hocam amacım şuan sadece durumu kurtarmak.Durumu kurtarmak derken zaman olmadığı için.Katalog bitti ama renk modu rgb olarak.

Indesign'da benim rgb renk modundki çalışmamı import edip (renk profilini kuruyarak) pdf olarak nasıl export ederiz, şuan sadece bu kısmı lazım bana :)

editor

Durumu kurtarmak tanımını çok anlamadım en iyi kurtarma yöntemin durumu çalıştığın servis büroya danışmak bence. Çalışmanın dökümanı nedir neyde yaptın bu işi InDesgin'a mı alacaksın şimdi? Tam bir bilgi versen daha sağlıklı olacaktır yönlendirmem. Neyse şimdi aslında InDesign için en sağlıklı PDF çalışma yöntemi çalıştığın matbaa veya servi büronun PDF presetini istemektir. Onların kendi makineleri vs etkenlere göre ayarladığı profildir çünkü... Biz buda yok diyelim her RIP'e uygun sorun olmayacak PDF üreteceğiz varsayalım.... Çalışman içerisinde saydamlık var diyelim (trancparancy)... PDF üretiminde önemlidir Flatten etmek vardır manuel veya otomatik... Bunlarıda PDF den otomatik yaptıralım...

Ind > File > Adobe PDF Presets (Burada sunulan hazır paketler vardır)

Buradan PDF/X-1a:2001 olanı seç.... Açılan penceren bu Standart bölümünde yazacaktır. Compatibility için Acrobat 4 (PDF 1.3) seç...

Compression da 300 pixel den aşaı birşey olmasın imajların çözünürlüğü... Quality Maximum...

Marks and Bleeds taşırmalarına göre ayarla, kesim vs koyman için.

Output... Renk profili CMYK olmalı (ekstra renk vs yoksa)

Advanced Preset kesinlikle High Resolution...

anladın mı ? gününü kurtarmaya çalışmak yerine şiddetle elindekini mevcut iş ortaklarınıza danışıp çözmeye çalışmanı tavsiye edeceğim. Bilmediğin bir uygulama üzerinden kendini daha fazla riske sokmamanda fayda var...

Sana Hayri Yanık tarafından yayınlanan Masaüstü Yayıncılık kitabını da önereceğim. Genel tüm teorik bilgiler konusunda faydasını çok göreceksindir.

mettini

ok hocam yaptım dediklerinizi, o kitabıda en kısa zamanda alcam :).

Durumu kurtarmak dediğim, baştan yapamam bu çalışmayı.Ayrıca tekim şirkette tasarım konusunda sorabileceğim kimse yok yani :S.

katalog

/uploaded_files/61f8ea84c86b2456be1ae_0179983b1577415a46.jpg

editor

bu çalışmanın kaynağı nedir ?

Nerede neyle yaptın ? Ps mi tümüyle : ) Eğer cevabın evet ise direk CMYK yap ve tiff olarak gönder...

mettini

ps hocam ama renk modu rgb

mettini

Ama renkler soluyo ya cmyk olduğunda baskıda o şekide çıkmazmı?.

Ya aslında benim bu mantıkla çalışmamın sebebi gene bu forumda bi arkadaş şu şekilde yazmıştı.

Diyorki;

Arkadas tasarimin yaparken RGB yap ve 300dpi inch olarak versen daha iyi sonuç alirsin

hersey sonuçlandiginda son olarak nasil matbaadan çikmasini istiyorsan o halde iken yani daha RGB iken iyi kontrol et ve son durumdan memnun isen CMYK'ye degistir ve bundan sonra hiç birseye dokunma oldugu gibi  JPG yap matbaa'ya ver.

Sonuç en son RGB iken nasil görmüssen o sekil matbaadan alirsin ,,, ekranda  CMYK'yin degistirmesi matbaa içindir yani boyalarin algiladigi hale getirmekte o yüzden ekranda baska görünmekte ama matbaada CMYK yaptigin çalisma  RGB gibi olur  yani son RGB oldugu hali elde edersin.

editor

başa döndük... ekranda gördüğün parlak florasan renk baskıda çıkmaz... bunu bileceksin öncelikle...

CMYK olduğunda verdiğim renk şeması dışında renklere gelen derinlik var ise en yakın CMYK olana dönüştürür... CMYK renk alanı belli. RGB , Monitör keza öyle... En tepede kullandığın parlak yeşil renk biraz daha mat çıkacaktır mesela... Şunuda unutma ekranda gördüğün CMYK %100 doğru değildir zaten... Monitör ve program arasındaki kalibrasyon vs önemlidir. Ama monitör zaten RGB : ) Yani CMYK renk formatına yine RGB olarak bakıyorsun...

Tiff ve CMYK yap gönder... PDF içinen CMYK yapmanla arada fark yoktur görsel CMYK olacak sonuçta ve RGB renk varsa yapabileceğin birşey yok... Geleneksel eski yöntem ve hatta PS de komple böyle bir iş yapıyorsun madem CMYK çalışacaksın en başta...

mettini

anladım hocam ok, yardımlarınız için çok teşekkürler :)

Şuan Bu Başlığı Gezenler: