Photoshop Magazin

PM Forum » Atölye » Fotoğraf

Cevapla Önce yenileri göster

Bu Fotograf Makinelerinden Hangisini Almaliyim?

angel0

Arkadaslar kisa zamanda internet uzerinden arastirma yaptim.Butcemeve ozelliklerine gore bir fotograf makinesi almaya karar verdim.Acabaassagidakilerden hangisini almaliyim ve baska onereceginiz varmi?

Simdiden tesekkurler!

Not:Lutfen dikkatli inceleyin benim icin cok onemli.

Arastimalarim sonucu;

URUN INCELEME

1- Nikon Coolpix P60

link: http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?categoryid=248&productid=bd99461

2-Canon Powershot A580

link: http://www.hepsiburada.com/canon-powershot-a580-8.0mp-2.5-lcd-dijital-fotograf-makinesi/productDetails.aspx?categoryid=248&productid=bd99535

3-Casio Exilim EX-Z9

link: http://www.hepsiburada.com/casio-exilim-ex-z9-8.1mp-2.6-lcd-dijital-fotograf-makinesi/productDetails.aspx?categoryid=248&productid=bd99117

4- Kodak Easyshare M89 31S

link: http://www.hepsiburada.com/kodak-easyshare-m1063-10.3mp-2.7-lcd-dijital-fotograf-makinesi2gb-hafiza-karti-hediyeli-/productDetails.aspx?categoryid=248&productid=bd99091

5- Sanyo VPC - T850

link: http://www.hepsiburada.com/sanyo-vpc-t850-8.1mp-2.8-lcd-dijital-fotograf-makinesi/productDetails.aspx?categoryid=248&productid=bd999815

6-Panasonic DMC - FS3

link: http://www.hepsiburada.com/panasonic-dmc-fs3-8.1mp-2.5-lcd-dijital-fotograf-makinesi/productDetails.aspx?categoryid=248&productid=bd99696

7- SONY CYBERSHOT DSC-W115

link: http://www.hepsiburada.com/sony-cybershot-dsc-w115-7.2mp-2.5-lcd-dijital-fotograf-makinesi1gb-hafiza-karticanta-hediyeli-/productDetails.aspx?categoryid=248&productid=bd99533

angel0
Arkadaslar farkindaysaniz profesyonel bisiler istemiyorum ama.Hem arkadaslarimla hemde manzara vs yerlerin cekimlerinde en iyi etkiyi hangisi verir.

angel0
Arkadaslar fikir verecek olan yokmu?

uns
Canon a580 bence : )

angel0
devam devam yorumlari bekliyorum bide uns kardesim nikonun iso 2000 hassasiyeti ve 5x zoom dikkatimi cekti.Nikon nasil.

ironhorse
tabikide canon. renkleri ve gerçekliği fark edeceksin

dogukanaksu

Nikonlar renk keskinliklerindeki başarısı ile bilinir, Canonlar ışığın en az olduğu ortamardaki yüksek çekim kalitesi ve berralığı ile, Sony kişisel ec çekimleri ve pratiklikte. Panasonicler ise kime sorsan bir bilgisi yoktur atar tutar bildiğine. Bu zamana kadar bir çok fotograf makinası kullandım içlerinde en çok Canonları başarılı bulduğumuda söylemeliyim ki, Canon zaten fotograf konusunda kendisini aşmış. PowerShot serisi Ixux serilerine göre daha ekonomik ve bana göre demode gelen bir yapıya sahipler ama fotograf konusunda gece çekimlerinde özellikle çok yüksek çekim olanakları sunmakta.

Herneyse ihtiyacının manzara ve çeşitli ortamlarda dostlarınla fotograf çekebilmekse sana en iyi önerebileceğim makina tartışmasız Panasonic olacaktır. Şimdi Panasonicte nerden çıktı diyebilirsin ama herşeyin makinada bitmediğinide bilmek gerekirki Panasonicte Lecia lensler kullanılmaktadır, bu nedenlede Panasonic yukarıda vermiş lduğun ve vermemiş olduğun linkteki makinalar ve vermemiş olduğun piyasadaki bütün Kompakt sınıfındaki makinaları geride bırakır. 16:9 Çekim modarının yanı sıra lense bağlı olaraktan fotograf karelerin sırada kompakt makinaların görüş açısına oranla %40 - %50 oranında geniş olur.
Seninde amacın manzara ve kalabalık arkadaş grubunu çekmek ise bu makina sana gerekenden fazlasını sunacaktır.
Piyasadaki birçok makina 4:3 formatında çekim yapar. Bir kısmıda daha yüksek çekim kalitesi ve bakış açısı için 3:2'de sunmaktadır. Sony ve Canonlar özellikle. Fakat Panasonicler bununlada yetinmeyerek 16:9 fotograf ve video formatınada olanak tanımaktadır. Bu açıklamadan sonra seçim sana kalmış.

1.Panasonic
2.Canon
3.Nikon
4.Sony olaraktan seçim sana kalmış...

Hatta sana Panasonic makina ile 16:9 formatında bir fotografımıda paylaşayim, dahada fikir sahibi olabil.

Dark alcohol

uns
angel0 devam devam yorumlari bekliyorum bide uns kardesim nikonun iso 2000 hassasiyeti ve 5x zoom dikkatimi cekti.Nikon nasil.

yüksek isoyu boşver bence, nikonun compact modelleri canondan daha başarısız... slr alacaksan kesinlikle nikon derdim ama compactta kesinlikle canon diyorum : )

angel0
Yorumlariniz icin cok tesekkurler ama simdide canon mu panasonicmi diyorum.Bende her terazi burcu gibi cok kararsizim. 

angel0
Dogukan yillardir bu isin icindesin ve bircogunuz panasonic gercekten guzel ama aldiktan sonra keske demek istemedigimden bu kadar titiz davraniyorum.Bazi sitelerde megapixeline bakarak kodagi oneriyolar.Pek fazla kisinin bu konuda bilgisi olmadigindan dolayi pm'ye yoneldim.

dogukanaksu

angel0 Dogukan yillardir bu isin icindesin ve bircogunuz panasonic gercekten guzel ama aldiktan sonra keske demek istemedigimden bu kadar titiz davraniyorum.Bazi sitelerde megapixeline bakarak kodagi oneriyolar.Pek fazla kisinin bu konuda bilgisi olmadigindan dolayi pm'ye yoneldim. 

Megapiksel kare başına düşen piksel ibarettir, kaldı ki Megapiksel kavramı birçok dünya ülkesinde makinaların satış politikası için en önemli belirleyici özellik olmuştur. Kimse makinanın lensini, sensörünü sormaz, somadığı gibi zaten bu konuda bilgiside kulaktan dolmabilgiler ile sınırlıdır.
Sana güzel bir örnek, herkes makinanın ekranına bakar ve iyi çekiyor bu alet der, fotogafın kalitesini bununla ilişkilendirir. Kimse ışık sensörüne, fotografın derinliğine bakmaz, kısacası anlamaz bile. İşte fotograf konusunda bunlara ilişkin daha fazla iyi sonuçlar elde etmek istiyorsan Megapiksel kavramına takılmamanı öneririm. Kaldıki profesyonel amacın dışında günlük kullanıma fotografçılıkta 5 Megapikselden sonrası kafidir. Ülkemizde insanlarımız cep telefonu sayeside fotograf çekmeye az uz olsada tanışık olduğundan kimseden doğru düzgün bir açıklama alamazsın, çünkü cep telefonu denen aletin kamerasını bile fotograf makinaları ile kıyaslaya bir ülkeyiz. Megapiksel sadece efektif görüntü boyutunu ve kare sayısına düşen piksel sayısını belirler, Asıl maharet bu her kareye düşen pikselleri işleyen microişlemcili görüntü sensörlerindedirki o kadar detaya inmeye gerek olduğunu sanmıyorum. Pişman olup olmama konusuna gelincede sonuçta hepsi günlük kullanımda senin ihtiyaçlarına fazlasıyla yanıt verecek makinalardır, ama bunlar içinde elbetteki imkanını en iyisi şeklinde değerlendirmen gerekir. Bu konudada daha fazlasını istiyorsan ben sana Panasonic'i tavsiye ederim. Her hafta onlarca makina ile çekim yapma şansım oluyor, ağırlıkta bunlar d-slr oluyor, hatta koyu ir Canoncu olmama rağmen sana Panasonic'i tavsiye ederim. Sonuçta örek göstermiş olduğun Canon modeli bir PowerShot, bir Ixus ya da G serisi değil. Bu klasmanda herzaman için Panasonic ile daha iyi sonuçlar alırsın. Iso konusuna gelince Canon bu konuyu aşmış bir firmadır ama tutup gece hareketli bir nesne çekmeyeceksen bu konuda çok sorun yaşamayacaksındır. O yüzden Lecia lensi ile Panasonic her daim senin ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt verecektir.

angel0
Dogukancim gercekten cok tesekkurler.Bazi seylerin hakkini gercekten veriyorsun.Panasonic modelini alacagim.

dogukanaksu

angel0 Dogukancim gercekten cok tesekkurler.Bazi seylerin hakkini gercekten veriyorsun.Panasonic modelini alacagim. 

Teşekkür ederim, benim açıklamam dışında vermiş olduğun linklerden Panasonic hakkında yapılan yorumlarada bakabilirsin. En azından o modeli kullanana insanların açıklamalarıda içini rahatlatacaktır.
Şimdiden güle güle kullanman dileğiyle, görüşmek üzere.

zuzum
Arkadaşlar hazır fotoğraf makinalarından konu açılmışken bende sizlerden fikir almak istiyorum. Panasonic hakkında bilgiler vermişsiniz. Bunu öğrenmek iyi oldu.  Bende bir makine almak istiyorum. ama geceyi gece olarak çekmek istiyorum. yani flash patlayıpda geceyi gündüz haline getirsin istemiyorum... bütçeme uygun böyle bir makina var mı? (en fazla 650 ytl verebilirim) Bugüne kadar fotoğraf makinasını çok az kullandım. bana ait değildi. Bu yüzden makinalar hakkında pek bilgim yok. Ama fotoğraf çekmek istiyorum ve kendime ait bir makinam olsun istiyorum. Tabi bu bütçeye uygun isteklerimi karşılayacak makina var mı? bilgilendirirseniz sewinirim...

angel0
up! Cunku sorular var.

dogukanaksu

zuzum Arkadaşlar hazır fotoğraf makinalarından konu açılmışken bende sizlerden fikir almak istiyorum. Panasonic hakkında bilgiler vermişsiniz. Bunu öğrenmek iyi oldu.  Bende bir makine almak istiyorum. ama geceyi gece olarak çekmek istiyorum. yani flash patlayıpda geceyi gündüz haline getirsin istemiyorum... bütçeme uygun böyle bir makina var mı? (en fazla 650 ytl verebilirim) Bugüne kadar fotoğraf makinasını çok az kullandım. bana ait değildi. Bu yüzden makinalar hakkında pek bilgim yok. Ama fotoğraf çekmek istiyorum ve kendime ait bir makinam olsun istiyorum. Tabi bu bütçeye uygun isteklerimi karşılayacak makina var mı? bilgilendirirseniz sewinirim... 

Standart bir flash ile sadece portre dışında yakın çekime kadar azami çekim yapılabilir bunun dışında 3-4metreden sonrasında bir faydası olmayacaktır flashın. Ancak kafa flashı kullanmalısınki bu da zaten profesyonel kullanıcılar için etkili bir ekipmandır gerek fiyatları gerek kullanım alanları için. Geceyi gece olarak çekebilecek makina kısmına gelincede böyle bir makinaolmaz, ancak böyle bir çekime uygun kullanım sağlayabilecek makina olur. Manuel çekim modu olan bir kompakt sınıf makina olabilir bu. Diyafram ve Enstantene ağırlıklı çekimine izin vererek pozlandırmayı dilediğin biçimde yapabilesinki dilediğin biçimde gece o an ki ışığı değerlendirebilesin. Böyle bir makina içinde aklıma gelen yüksek performans verebilen kompakt sınıfta Sony CyberShot N2 modeli geliyor. Yalnız bir sıkıntın olabilir, bu makinayı biraz bulmakta sıkıntı çekebilirsin.

zuzum
açıklamanız için teşekkür ederim. benim istediğim makina ne çok amatör ne de çok profosyonel olsun istiyorum. kaliteli olsun çekeceğim görselleri photoshop vs programlarda rahatça kullanabileceğim bir makina istiyorum. bazı makinalar var gece moduna getirilcek ayarı yok. öyle bir özelliği yok yani. o da sorun değil. manzara olsun gerek insan çekimleri olsun gerek obje çekimleri olsun hertürlü çekimi rahatça yapıp bana kaliteli sonuç verecek bir makina istiyorum. çok çok kaliteli olmasada bütçeme uyacak bir standartda istiyorum  umarım derdimi anlatabilmişimdir. Ermm bana tavsiye edebileceğinz makinalar olursa dikkate alacağım.

ademdemir

Canon A590IS'yi incelemeni tavsiye ederim, fiyati uygun ustelik Otomatik cekim modlarinin yaninda P, Tv, Av, M gibi manuel cekim modlari var, yavas yavas manuel cekim teknikleri konusunda kendini gelistirebilirsin.

Şuan Bu Başlığı Gezenler: