Photoshop Magazin

PM Forum » Atölye » Print

Cevapla Önce yenileri göster

Branda üzerine baskı?

lyrise
Brandaya (çadır kumaşı gibi bir materyale) yapılacak bir  baskım var.

Aİ de yapacağım, tabi ki 300 dpi ve cmyk ama merak ettiğim, baskıya gönderirken, pdf yada ai olarak göndermemde ne gibi sakıncalar ve ya faydalar olabilir bilgisi olan varsa sevinirim. Smile

ser_dar
tiff   yada eps yolla..bu tip firmalar bu tür formatlarda çalışırlar...yada  telefon aç sor derim....

emaile

Bize gönder yapalım ayrıca biz eps baskıya atıyoruz. ama tiff te göndersen sakıncası yok

muratdemir
genellikle pdf illustrator ile yapilmis isler icin bire bir dir ama bir telefon ac sor bakalim pdf baski yapabiliyorlar mi pdf yaparken de sorgu kutusundan en az press quality secmelisin vektorel is oldugundan dpi onemsiz

lyrise
Aradım sordum, ai getir temiz olur,  pdf'de kırılmalar oluyor dedi. Ben sanırım hem ai/eps hem de pdf yapıp gotüreceğim. Baskıdan çıkınca bakar öğrenmiş olurum, ilgi ve bilgileriniz için teşekkür ederim

muratdemir
yanlis biliyorlar duzgun yapilmis bir pdf de asla kirilma olmaz pdf kiriliyorsa eps de kirilacak demektir bir deneyin bakalim ama bez uzerinde pek onemi yok kırılmalarin zaten

lyrise
muratdemir yanlis biliyorlar duzgun yapilmis bir pdf de asla kirilma olmaz pdf kiriliyorsa eps de kirilacak demektir bir deneyin bakalim ama bez uzerinde pek onemi yok kırılmalarin zaten 

bana da biraz garip geldi pdf ye kırılır demesi,  size de sormak istedim  neticede baskı konusunda çok bilgili değilim. yapıldıktan sonra size de bilgi veririm

tarik
Dijital baskı makinalarının hepsi eps veya pdf formatından baskı alamıyor maalesef.
Eğer hazırladığınız iş vektörel ise direk dosyayı göndermenizde fayda var diyebilirim.
Eps, pdf, tiff olmazmı olur. Hangi formatta gönderirseniz gönderin sonuç itibariyle iş önce grafikerin kontrolünden geçeceği için ve oda işi en son büyük ihtimalle tiff e veya sistemleri müsaitse epf pdf e dönüştürüp baskıya göndereceğinden hiç bir sorun olmaz.
Kolay gelsin.

screwshell
eps daha güzel oluyor ama genelde tiff yolluyorum.

emaile

Bir vektörel dosyasının eps tiff veya ai gönderilmesi hiç bir şey fark etmiyor. Çünkü  bu dosya tifleri vektörel bir programda ve doğru bir şekilde açıldığı zaman aralarında hiç bir fark olmaz. Tiff te kırılma olacağını söyleyenler dosyayı açarken çözünürlük değerini yalnış veriyodur.

ser_dar
:))  Genelde bu tip makina kullanıcılarına ne öğretilirse onu uyguluyorlar...kendilerini geliştirme öğrenme gereği duymuyorlar..Bu yüzdende ya eps  yada tiff çalışıyolar...

ai. ve pdf  formatı uluslar arası ortak dil gibi birşey dir...bir çok grafik tasarım programında sorunsuz olarak çalışabilirai.

mutar hocamın dediği gibi yanlış exportlamadan dolayı  exportlanan grafik üzerinde çokçok fazla nokta oluşuyor..bu noktalarda hem dosyayı ağırlaştırıyor hemde kırılmalara yol açıyor...doğru exportlanan bir pdf de neyi exportlarlasanız onu açarsınız...buda  pdf in en önmeli özelliğidir...

alpicom81
5 senedir grafikerlik ve baskı oparetörlügü yapıyorum.formatlar makinelerin özelliklerine göre değişir benim kullandığım baskı makinesinde tiff formatı kullanılmakta.pdf den tife çevrildiği zaman kırılmalar olur çözünürlük düşer. sana tavsiyem yaptığın tasarımı 300 dpi jpeg kaydet ve bütün formatlara kolaylıkla dönüşür ve çok fazla çözünürlük kaybı olmaz.saygılar

muratdemir
arkadaslar pdf bu gun dunya standardi bir format temeli de film baskisi icin ripleme islemine dayanir yani filme gondermez kendi makinen de olusturursun filmi su an amerika da butun print ofisleri ozellikle pdf kullanmaktalar ve bizden cok ileri bir egitim ve teknik donanima sahipler bir yanlislik olsa once bu adamlar itiraz eder bizler hala babadan kalma yontemler kullanmakta israr ediyoruz ve kusura bakmasinlar meslegi ile ilgili yayin takip eden ve kendini gelistirme hevesinde olan operator bu ulkede yok denecek kadar az once ingilizce ya da almanca ogrenilecek sonra internet gibi bir nimet kullanilacak tv de yayinlanan abuk subuk dizilere ayrilan zamandan feragat edilecek ve okunacak gelisilecek yoksa yerinde sayarsin arkadas

kivilcimreklam
Evet Muratdemir arkadaşımıza katılıyorum.
PDF Portable Document Format (Taşınabilir Dosya Formatı)'dır.
PDF dökümanın taşınabilirliğinin en önemli özelliklerinden birisi de,orjinal dökümanda kullanılan bütün dataların (yazı karakterleri, imagebelgeleri, vektörel objeler vs.) PDF içerisine özelliklerini muhafazaederek gömülebilmesidir.
Kullanıcıların hazırladıkları işlerigerek sunum, gerek baskı onayı hatta baskı için PDF formatınadönüştürmelerinin avantajları saymakla bitmez.

Bu sektörde çok profesyonel olmasamda tasarım ve reklamcılık sektörüne yeni girdim ama bilişimden gelme alt yapıya sahibim. Bildiğim kadarı ile Bu gün  bir fotografı online print server larından birine atarsanız baskı için otomatik olarak PDF formatına çevrilir.
Günümüzde ülkemizde malesef bedelerinden dolayı 2. sınıf baskı makinaları kullanılıyor.( Lütfen makinenizin marka ve moıdeline bakarak yorumlamayın donanım alt yapısı olarak söylemek istediklerim çoğu buradaki distribitörler tarafından toplanmaktadır. Baskı kafaları v.s gibi ayrıntılar) Uluslar arası standartları taşıyan bir makine Başta PDF olmak üzere PDF,AI,PLT,EPS,TIF, gibi baskı formatlarının tüm datalarını veri kaybı olamksızın  (Sadece CMYK modda veri değerleri konsantre edilmez) Baskı yapabilme kabiliyetine sahiptirler. Diğer tüm modlarda ve tüm formatlarda (resim ve yazım formatları) Baskı içerisindeki databilgisine bağlı olarak alınabilecek en iyi sonucu basarlar.
Konu hakkında Lütfen yanlışlarımı düzeltiniz.
Tüm baskı ve yazım araçlarının teknik el kitaplarında aslında bu bilgileri bulabilmeniz gerekmektedir. (Basabilecekleri dosya formatları, kalibrasyon ayarları, Baskı modları harici diğer modlarda ortalama hata payları, v.s) Çoğu baskı makinesi kullandığı interface yüzünde kendi dosya formatınıda oluşturabilir. Bu yüzden baskı oparatörlerinden lütfen gönderdiğiniz baskı baskının hangi formatta basılacağını baskı değerlerini (Dijital baskı makinelerinde pas aralıkları v.s) gibi bilgileri edininiz ve çalışmalarınızı bunları göze alarak hazırlayınız.
Konu İçerisinde ilettiğim gibi daha yeni birisiyim sektör içerisinde. Metin içerisinde yazdıklarımda hata var ise lütfen doğrusunu edinmeye gayret gösteriniz.
Ve tekrara teşekkürler Muratdemir . Mutlaka ve mutlaka araştırımalı ve en doğru bilgiyi edinmek ve ilerlemek için sürekli çaba sarfedilmeli ki en iyi sonucu almaya bir adım daha yaklaşabilelim.

muratdemir
bravo kivilcimreklam altyapi olunca bakis nasil da degisiyor yeniyim deyip alcak gonullulk gostermissin ama bence konuya bakisinla cogumuzdan ileridesin biraz daha kendini gelistirip tecrube edindiginde cogumuzun tozunu attiracaksin gibime geliyor soylediklerin tumuyle dogru bu sebeple pdf formati ile calismayi iyice ogrenmek zamanidir diyorum ben hem herkez bunu yaparsa gerek servis burolar gerek makine saticilari dogru durust makine almak ve satmak zorunda kalacaklar dandik is kalmayacak boylece hepimiz rahat edecegiz

_psychedelic_

Dünyada  en kalitesiz baskı yapmasına rağmen aynı zamandada en fazla baskıyı' yaparak Guinness Rekorlar kitabına giren digital baskı merkezinin istanbulda olduğunu bilirsiniz belkide........

kalite digital baskıda malesefki hayla aranmayan bir konu.....çin malı sadece digital baskı makinelerinde değil kullanılan boyalarda ve baskı malzemelerindede hükmünü sürüyor..... ajansların, reklam şirketlerinin ucuza iş yaptırmak istemeleri ve digital baskı merkezlerinin çoğalmasıyla pazardaki fiyat kırma politikaları bu durumu buraya kadar getirdi sanırım...

kivilcimreklam da dediği gibi işlerimizi baskı merkezlerine gönderirken  başta  hangi pasta basılması gerektiğini söylemeli,  hangi formatta baskı yaptıklarını ki genelde bu tip makinalar tiff formatını kabul eder, ve hangi malzemenin kullanıldığını mutlaka bilmeliyiz....
işi hemen çıkarmak namına en yüksek pas'ta basılıp, bu yetmiyormuş gibi ucuz cin malı makinalarda ucuz çinmalı malzemelere basılan  emek verdiğim çalışmamın rezil olduğunu çok yaşadım,
_psychedelic_2008-09-26 10:29:12

megatron
Bilgilendirme için hepinize teşekkürler. Yararlı bir başlık oldu

lyrise
evet, ben de  baskı ile ilgili yeterli bilgiye sahip değildim ve sayenizde birşeyler öğrenmiş oldum. sağolun.

Şuan Bu Başlığı Gezenler: