Photoshop Magazin

PM Forum » Grafik Programları » Web tasarım Programları

Cevapla Önce yenileri göster

WEB TASARIMCISI OLMAK İSTİYORUM

medyaplan
Web tasarımcısı olmak istiyorum, ne yapmam gerek diye bir soru gelmişti, haber grupları acıkken... Ve ben de bir cevap yazmıstım. Bir yere de kopyalamısım. Az once buldum, sizlerle paylaşmak istedim... Güncellemedim, 2003-2004 yılları civarında yazdıgım yazıyı aynen yapıştırıyorum....

sevgiler

B.

---------------

HTML öğrenerek başlamalısın. Bunun en güzel yolu internetten basit
sayfalarlardan baslayarak bilgisayarına indirip kodlarını inceleyebilirsin.
Bilgisayarına kaydettiğin bu sayfaların kodlarında değişiklikler yaparak
yaptığın değişikliklerin sonuçlarını irdelersin.. Merak ettiğin TAG lerin
adını google da yazarak ne işe yaradıklarını öğrenirsin. İngilizcen varsa
www.w3schools.org adresini ziyaret edebilirsin.

HTML editörü olarak frontpage ile başlayabilirsin, ama ilk başta zor gelsede
bir gün mutlaka dreamweaver a geçmelisin ve ilerlersen kesinlikle
geçeceğinden eminim.(frontpage hasta eder insanı)

bu editörlerin kod görüntüsünü mutlaka incelemelisin. hangi tag ne iş yapar
çok derine inmeden bilsen iyi olur. daha ileride asp.net kullanmaya karar
verdiğinde kesinlikle HTML bilmen gerekecek.

css kesinlikle öğrenmelisin. HTML de ilerledikten sonra sakın css öğrenmeden
sonraki adıma geçme.

javascript öğrenmende fayda var. derinlemesine inmesende neyin ne iş
yaptığını az çok bilmelisin. (dreamweaver in generate ettiği scriptler
ilerledikce seni sinir etmeye başlayacak. çok uzun kod yazar, sen sadece
sana lazım olan kısmı yazabilirsen güzel olur, sayfa hızlı calısır)(java ile
javascriptin alakasız şeyler olduğunu öğrenerek başlar, abuk subuk
popuplarla devam edersin.)

tasarım kısmı başlı başına bir iş. photoshop ve flash programlarına hakim
olursan bunları verimli ve etkili bir şekilde kullanırsın.

yaptıgın sayfaların webde yayınlama derdine düşer, olaya hakim olana kadar
turkticaret, websahibi gibi firmalara satırlarca mail yazarsın.

hersayfayı tek tek yapmaktan bıktıgın zaman asp, php, asp.net gibi ileri web
programlama dillerine gecersin.(jsp, coldfusion...)ziyaretçi defteri yada
bir sayacla ile başlar e-ticarete kafayı takarsın. garanti'den sanal pos
hizmeti almak için kucagında yuzlerce kagıtla oradan oraya kosturursun...

e bunlar beraberinde veritabanı bilgisi ister bi kac ay ona girersin.

xml öğrenirsin...

sonra bakarsınki birileri cıkar 100 milyon TL ye sayfa yapıyorum der,
sinirlenirsin, deliye dönersin hatta küfür bile edersin...

bir gün biri web tasarımı öğrenmek istiyorum der boşver bu işi sen bildiğin
konularda uzmanlaş dersin.. o seni dinlemez, sen kulakardı etme dersin...

sonra dilinin döndüğü kadar ne yapabilir anlatırsın...

BARIŞ ÖZTEKİN

--------------------------------------------------

medyaplan

Bu arada güncellemey gerek yokmuş, sadece 100 Milyon TL kısmını 100 YTL olarak degiştirsek gerisi bakidir arkadaşlar :)

pcpckontes
Bir web tasarımı için en az 3 program bilmek gerekiyo bence. Photoshopta tasarla dreamweaver a aktar kes biç kodla bide küçük animasyonlar için flash öğrenirsen değmeyin keyfine Smile Uzun iş diye düşünme. Nekadar çok bilgi okadar çok alternatif demektir senin için. Medyaplan zaten olayı anlatmış tek tek bidaha benim yazmama gerek yok. Artı 100 ytl lik web lerden konu açılmışken bende deyineyim bu konuya. Bence paket web ler nekadar ucuzda olsa her şekilde kendini belli ediyo tam bipiyasa işi işte. Özel bir tasarımla uzaktan yakından ilgisi yok bence. Bu işe gönül verdiysen sonuna kadar git öğren yap tasarla uç sınır tanıma öğrenmek bizim için unutma ve bunlar seni yıldırmasın Wink 

tarik
Bir gün bende kafaya takmıştım, web tasarımcısı olmayacaktım ama web tasarımını öğrenecektim.

Dreamweaver'la başladım
sonra saçma sapan bir şekilde Flash'a geçmiş buldum kendimi.
Bir süre kurcaladıktan sonra bir template de Actionscript'e denk geldim Ouch
buraya kadarmış dedim ve bir daha web ile alakalı hiçbir program açmadım.

Şimdi sevgili Barış arkadaşın yazısını okuduktan sonra nerede hata yaptığımı daha iyi anlıyorum ama tekrar başa dönmeyi de düşünmüyorum.

Paylaşım için teşekkürler...

serdarmyc
medyaplan, siz web tasarımcısını değil, en başında sektörde genel de coder diye bilenen arayüz kodlaması rolünde çalışan pozisyonu anlatmışsınız.
sonra application development'a geçmişsiniz, interaktif programcıya yüzeysel bir teğet geçtikten sonra photoshop, flash demişsiniz.

bu tanımlama web tasarımcısını anlatmaz, şunu da belirtmekte fayda var; artık web tasarımcısı web master gibi pozisyonlar eskidi ve anlam itibariyle zaten yetersiz kalıyor.

web tasarımcısı yerine interaktif tasarımcı demek daha doğru artık, new media'daki büyük ajanslar, bu pozisyona çoktan bir ad verdiler bile; art director.

interaktif tasarımcı ne iş yapar?
- içeriği hedef kitleye en uygun şekilde sunabilen concept interface (arayüz) yaratır.
- içerikle kullanıcı arasındaki interaktiviteyi (etkileşim) tasarlar.
- marka bilinirliği ve kimlik kurallarına sadık kalarak web arayüzü için grafik, tipografik ve animatik tasarımlar geliştirir.

interaktif tasarımcı işini nasıl yapar?
- bir kalem kağıt bile yeterlidir.
- bilinen tüm grafik işleme programlarını kullanabilir
- gerektiğinde 3d ve video composit materyaller yaratır yada destek alır.
- en önemlisi, tasarımcı ilk olarak konsepti düşünür ve bu konsept işin son noktasına kadar devam ettirilir.

web tasarımcısı dediğiniz, kod yazmaz, uygulama geliştirmez, hosting kiralamaz. tasarlar.

serdarmyc2008-09-11 02:43:44

medyaplan

Serdar merhaba,

Yazını okudum. Verdigin bilgilere kısmen katılıyorum elbet.

Ama bu durum biraz laboratuvar şartlarında yani teoride bu şekilde. Bir web tasarımcısı diyebilir mi ki ben tasarlarım sayfayı ama onu HTML 'e aktarmam.. Photoshop da çizer bırakırım. Hadi aktardım hayatta o formu duzenlemem, hele o pop up asla actıramazsınız, bana ne javascript'ten???

Böyle bir durum benim acımdan kabul edilebilir bir durum degil. Grafik tasarımcı eger web tasarımı yapacaksa, HTML, JAVASCRIPT, CSS bilecek... Ben derinlemesine bir kod yazsın demiyorum. Yapamaz da zaten, uzmanlık alanı o degil. Ama bir yazılımcı ile birlikte calisacagi icin yazilimcinin da ne yaptigini az cok mantiksal olarak bilmesi gerek, web teknolojilerini takip ederken isinin gerektirdigi detaylara hakim olmasi gerek.

Tüm grafik tasarimcilar bunu bilsin demiyorum. Cogu beceremiyor zaten, sonra KOD yazmak deyince tuyleri diken diken olup bu benim isim mi, boyle sacmalik mi olur a geliyor laf... E madem bu isi yapmak istiyorsun, bileceksin CSS, HTML, DW, PS, FLASH... ha yok eger ben web tasarimi yapmiyorum, o benim uzmanlik alanimin disinda.. arayuz yaparim gerisine karismam, anlamam diyeni alnindan operim...

Ama web tasarimi yapiyorum dedikten sonra bu konularda tembellikten kaynakli cahillik ve populer soylemlerin ardina saklananlara da son derece karsiyim... 

WEB TASARIMCISI KOD YAZAR, UYGULAMA GELİŞTİRENLERE ALT YAPI HAZIRLAR...

ARAYÜZ TASARIMCISI KOD YAZMAZ, UYGULAMA GELİŞTİRMEZ...

aralarında çok fark var...
medyaplan2008-09-11 12:03:41

webdesigner_zeliha

arkdaşlar güzel bir tartışma konusu ve seviyeli yazışmalar var.katılmak istedim.

gönlüm serdar ın yazdıklarında olsa da barışın dediğinin yurdumuzdaki gerçekliği yatsınamaz.Ouch

webtasarımcısı ilanı altında okuduğunuzda o vasıflara sahip olana web tasarımcısı,yazılımcısı,uzmanı,yücesi,ulusu,masterı hipermasterı...
filan diyoruz.
adamlar photoshoptan başlıyor,corel,illüstrat,freehand,flash,Dr,VB.net,asp.net,actionscript,javascript,xml,css,html , php,frontpage,tasarım,hayal gücü,çeviklik hızlılık...
kısacası hem ucuz hem cam kenarı diyorlar ama istiyorlar.

profesyonel düşünecek olsak,tabiki bir alanda uzmanlaşırsınız,işiniz için gerekli olanları kara düzen öğrenir siz işinize bakarsınız.diğer konuları o konuunun uzmanları yapsın dersiniz,ekip kurarsınız..

ama yurdumda ekipte sizsiniz,çalışanda..

iş ilanlarında artık kamlumbağanın gözüne sabun köpüğü kaçırdılar ama gerçekler orada sanırım.

haliyle böyle olunca da,bu yola bilinçli çıkan,her adımını bilinçli atan biri değil iseniz,şartlar da bu istikrarlı adımları destekleyen durumda değil ise ben ne yapacağım,nerden başlayacağım karambolüne düşmemek imkansız..

---
bkz:TECRÜBE!Cry

medyaplan

aslında benim savundugum veya hak verdigim bunlar degil zeliha... O zihniyetin karsısındayım sonuna kadar.. Herkes kendi işini yapacak, kendi alanında uzmanlasacak...

Benim düşüncem WEB TSARIMCISI'NIN sorumlulukları ve yapması gerekenler üzerine... Kendine web tasarımcısı dedikten sonra onu yapmam bunu bilmemlerin karşısındayım ben.

Bu durumda web tasarımcısı degil arayüz tasarımcısı  başlığını kullanın diyorum...

webdesigner_zeliha
barış aslında ben senin düşüncelerine zıt şeyler yazmamıştm,yanlış ifade etmişim sanırım.

senin söylediklerinle paralel, destekleyici manada yazmıştım.
yani,
serdar'ın söyledikleri olması gerekenleri evet ama,
senin söylediklerin de günümüz gerçeklerini yansıtıyor.

konunuz web ve ekibiniz olsa bile bu ekibi yönlendirecek olan kişi web tasarımcısıdır.
örneğin flash ve kodlama ile başkaları ilgilnecekse onların başına buyruk değil,tasarım doğrultusunda çalışmalar ortaya koyması için tasarımcı onların neler yapabileceği notkasında bilgi sahibi olmalı.bu da programları öğrenmeye giriyor aslında.
yeri geliyor,neyi nekadar zamanda yapacaklarını kestirmek adına dahi programları bilmek gerekiyor.

-----
kaldı ki iiş açısından da zaten bunu hatta fazlasını istiyorlar..
webdesigner_zeliha2008-09-11 14:57:51

serdarmyc
Yaklaşık 8 yıldır sektörün önde gelen ajanslarında tasarımcı, art director, creative director olarak görev aldım, bir çok web projesinin interaktif arayüzü için tasarımlar geliştirdim.

Tecrübelerime dayanarak bilmenizi isterim ki, hiç bir çizgi üstü ajans içinde yada hiç bir çizgi üstü freelance web projesinde tasarımcı için “Grafik tasarımcı eger web tasarımı yapacaksa, HTML, JAVASCRIPT, CSS bilecek...” denildiğine şahit olmadım.

“Bu durumda web tasarımcısı degil arayüz tasarımcısı  başlığını kullanın diyorum...”
diyerek yaptığımız işi küçümsemeyin medyaplan, bahsettiğim rolde tasarım geliştiren insanlar, matbaa grafikeri gibi sadece grafik tasarım yapmıyorlar, işin interaktivite kısmını es geçmeyin ki bu tasarımdan daha zor bir olaydır.

5-6 yıl öncesinde basit animasyon ve etkileşim imkanları sunabilen flash bile, kampanya ve pazarlamaya dayalı web projeleri olan, hedef kitle ile uzun süreler iletişim kurmayı başarabilen yeni mecranın son icadı advergame ler sayesinde kendi alt sektörlerini ve iş kollarını oluştururken, hala “web tasarımcısının kod yazması gerekir” demek kişiye pek yarar sağlamayacaktır.

bakınız iş ilanlarına, sadece AS geliştirebilen, sadece .net, php ve türevlerinde uzmanlaşmış, sadece css yazması istenilen elaman arayışlarını göreceksiniz.

şunu da belirteyim ki, bir web projesinin üretimini tasarım, kod ve aplikasyon olarak birbirinden ayrılan bu 3 ana grup üstlenir. bunlardan herhangi ikisini yada hepsini yapabilen kişiler elbette vardır ama hiç bir zaman bir ekibin çıkardığı işten daha başarılı ve kaliteli olamaz.

sizin gibi her şeyi kendisi yapmaya çalışanlar, her şeyi bilmenin bir zorunluluk olduğuna inananlar ve sizin gibi yapmayanları cahillik , tembellikle suçlayan arkadaşlar, hala her şeyi bilirim zamanlarından bir an önce uyanmalısınız.

Zeliha çok önemli bir noktaya isabet buyurmuş; “konunuz web ve ekibiniz olsa bile bu ekibi yönlendirecek olan kişi web tasarımcısıdır.” Demiş ki çok haklıdır.

Bir web projesinin hedef kitlesiyle arasındaki iletişim dili arayüz tasarımıdır, arayüzün kullanıcıyla olan etkileşimi ise interaktif tasarımdır. Bu ikisini de sizin web tasarımcısı dediğiniz kişi yapmalıdır. Css in nasıl yazılacağına, uygulamanın ne şekilde geliştirileceğine de işin en başında interaktiviteyi düşünmek zorunda olan bu insanlar yön verir.

Uzun lafın kıssası; bir şey yapın, iyi yapın!
serdarmyc2008-09-11 21:22:47

helvetica

henüz yeni bir konu açmıştım. bu konuyla çok bağlantılı olduğunu düşündüğümden ben de bişeyler karalıyım dedim.

ben grafik tasarımcıyım. Zamanında web üzerinde 1-2 bişeyler öğrenmiştim ve sonra grafik işlerinin yoğunluğundan hiç fırsat bulamadım biraz da istek doğmadı diyelim içime biraktim bu isi. Şu ansa içimde yanana teşi tarif dahi edemem. Barışın söylediklerini birebir yaşayan biriyim. Web tasarımı yaptıktan sonra ee simdi nolcak? sorusunu kendime sorup da devamını getiremedigim icin kendimde büük bi eksiklik hissediyorum. Bu yüzden flashda motion tweenlerin, gotoandplay ve stopların ötesine geçmek için deliriyo pozisyonundayim. Serdar profesyonel şeyler yazmış. Barışsa duygusal. Ben duygusalım sanırım :)

Şuan Bu Başlığı Gezenler: