Photoshop Magazin

PM Forum » Reklam Dünyası » Çizgi altı

« önceki 1 2 3 4 5 8 sonraki »

Cevapla Önce yenileri göster

Tipografi ve siz?

Silinmiş Hesap

TipoGrafi
(Yunanca yazmak sözcüklerinden) yazıyı bir forma sokma sanatı ve tekniğidir.
Font-yazı tipi, font büyüklüğü, satır uzunluğu, satır arası boşluk ve benzeri unsurların kombinasyonları ile yapılır.
Yayımlanacak yazınsal içeriğin bir forma sokulması veya
tasarımı olarak da tanımlanabilir.
Türkçe tipografya olarak da çevrilmiştir.

Bu kısmına kadar hemen hepmizi biliyoruzdur, en azından bir çoğunuzun bildiğini umuyorum.
Peki bu tipografiye ne kadar çalışmalarımızda dikkat ediyor ve gereken özeni veriyoruz?
Bir çoğumuzda binlerce font yüklüdür, ama hangimiz bunları belirli bir dengede tutaraktan çalışmalarında kullanıyor?
Hangimiz fontların isimlerinden öte sınıflandırmasına kadar biliyor?
-Bu soruları kısaca yanıtlayacak olursak bir çoğumuz ya bilmiyoruz ya da gözardı ediyoruz.
Buy başlığı açmamdaki ana nedenlerden biriside budur arkadaşlar. Bilinçsizce açıldığı düşünülmesin bu konu için yaklaşık bir haftalık araştırma yaptık Yakup, Çağlayan, Erkan ve Hikmet abimizle bunları uzundan kısaya ayrıntılarına kadar konuştuk ve ileriye dönük çalışmalarınıza katkılarının olabileceğini düşündük.

Bu projemizide yürütmek için bir takım kararlar aldık. Bu kararlarda aşağıda olduğu gibi olacaktır.

• Her hafta font bizler tarafından verilecek ve bu fontların dışına kesinlikle çıkılmayacaktır. Fontlar ilk hafta Basic fontlardan oluşacaktır.

• Verilen font ile oluşturulacak yazı blogu yine aynı şekilde bizler tarafından verilecek ve siz sevgili dostlarımız tarafından kompoze edilecektir.

• Çalışmalar A5 yatay üzerinde eğer mümkünse vektörel olarak çalışılacak ve 800px'eninde buraya yükelenecektir.

• Puanlama sisteme Ödülsüz Logo Yarışmasında aşina olduğunuz gibi sizler tarafından verilen oylamalar ile yapılacaktır. Buna ek olaraktan dileyen dostlarımızın çalışmalarındaki hatalar var ise onlar üzerinde durulacak ve neler yapması konusunda gereken ilgi gösterilecektir.

Son olarak söylemek istediğim bunun asıl amacının bir yarışmadan öte şahsınız adına artı bir bilgi olarak görmenizi sağlamaktır.
Umarız ki başarılı olacak ve ileriye dönük çalışmalarınıza yansıyacaktır.
Kimse detaya inip gerçekçi bir yorumda bulunmaz ama bir gerçek var tipografi anlamında fazlasıyla yetersiz durumdayız.

Not:Verilen fontları normal ve bold olarak kullanmak serbesttir. Italik kesinlikle kullanılmayacaktır.

doğukan2008-06-11 22:25:16

Silinmiş Hesap

İlk fontumuz: Basic/Sans Serif sınıfı olan Negotiate
Mac - Windows uyumlu olup virüs taramasından geçirilmiştir.

Çalışmamız: Yatay A5 düzlemde ve sadece siyah-beyaz dengesi içinde çalışılacaktır. Yardımcı ve destekleyici çizgi kullanımı serbesttir.

Yazı bloguda:(Çalışmada kullanılacak yazı)

[Quote]Tasarım, genellikle uygulamalı sanatlar, mühendislik, mimari, ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır ve hem bir isim hem bir fiil (tasarlamak) olarak kullanılır. Tasarlamak yeni bir obje (makina, bina, ürün vs) için bir plan yaratma ve geliştirme sürecine işaret eder. Tasarı ise hem son plan veya taslak (bir çizim, modelleme vs) ; ya da bir plan veya taslağın sonucu (üretilen bir obje) için kullanılır.[/Quote]
kaynak:wikipedia

uploads/pm0806/20080611_220930_negotiate.zip

Anlaşılmayanlar varsa cevaplayabilirim.

doğukan2008-06-11 23:11:24

harryasin
güzel olmuş dogukan iyi bir fikir benim içinde ilk defa tipografi ile bir çalışma yapma şansım olmuş olur peki ilk yarışmada nasıl bir bloglama kullanıcaz yukarıdan aşşagımı yada serbestmiyiz bu konuda

son olarakda çalışmaya nasıl bir metin yazıcaz
harryasin2008-06-11 22:18:48

Silinmiş Hesap

harryasin güzel olmuş dogukan iyi bir fikir benim içinde ilk defa tipografi ile bir çalışma yapma şansım olmuş olur peki ilk yarışmada nasıl bir bloglama kullanıcaz yukarıdan aşşagımı yada serbestmiyiz bu konuda 

Yatay düzlem üzerinde dilendiği gibi kullanılabilecekler. Her şeyden önce dikkat edilmesi gereken şey,  siyah beyaz dengesi ve fontların bir araya gelerek oluşturdukarı kompozisyon olacaktır. Bunun dışında verilen font ile normal ya da bold olmak üzere çalışmak serbest.

Silinmiş Hesap

Sadece yukarıda verilen yazı blogunu kullanacağız.

armuz
Çok güzel bir proje grafik tasarımın dijital ortamda oldukçayabancısıyım.  dikkatimi çeken konulardan biriydi tipografi. Katılanlarınçalışmalarını ve yapılan yorumları takip etmek bile çok şeykazandırıyor insana..teşekkürler düşünüp taşınıp faydalı projelerle gelişim ortamı sunan sizlere.. Embarrassed

simakurumlu
süpersin sen doğu

harryasin
ben çalışmaya başladım bile Embarrassed

Silinmiş Hesap
dou sana ve dier arkadaslarıma cok tesekkr ederm böle bi konu üzerinde younlaşma  fırsatı dogurdugunz için..

Silinmiş Hesap

Yardımcı olması açısından ilk çalışmayı ben paylaşayim.

Silinmiş Hesap

Tasarım dünyasında hemen hemen en fazla göz ardı edilen ve en önemli unsurlardan birine harika bir mercek..

Bence hiç beklemeden sarılın düşüncelerinize(:

tarik
Süper yine her zaman ki gibi freehand karakteri görmüyor Ouch Şu olayı bi türlü çözemedim gitti. Bi ara fh mx versiyonuyla alakalı olduğunu duymuşdum ama çözümü konusunda bi sonuca varamamıştım.
Bilgisi olan varmı arkadaşlar ?

harryasin
konuyu anlamamış olabilirim şimdiden yaptıysam bir yanlışlık çok özür dilerim konunun umarım dışında bir çalışma olmamıştır ama dedigim gibi ilk tipografi çalışmam oldu...mutlaka her yanlışımı ve genelindeki başarımı bilmek istiyorum Embarrassed şimdiden teşekkürler

harryasin2008-06-12 00:54:51

Silinmiş Hesap

renkler siyah ve beyaz olacak demiştim  :)

harryasin
bu arada ben çalışmamda brush kullandım ama umarım yasak degildir :(

harryasin
doğukan
renkler siyah ve beyaz olacak demiştim  :)

hemen degiştiriyom Big%20smile

emaile
Doğukan çok güzel bir yazı bloğu seçmişsin ben bir kaç tane buldum ama senin bulduğun daha hoş. Bu arada fikir sahibi ekip başkanı doğukanı tebrik ediyorum. Bu kadar güzel bir konuyu bizlere sunduğu için

harryasin
şimdi oldumu :)

emaile
Yasin photoshop tamı yaptın bunu

Silinmiş Hesap

emaile Doğukan çok güzel bir yazı bloğu seçmişsin ben bir kaç tane buldum ama senin bulduğun daha hoş. Bu arada fikir sahibi ekip başkanı doğukanı tebrik ediyorum. Bu kadar güzel bir konuyu bizlere sunduğu için  

Teşekkür ediyorum Erkan, sizlerin desteği sayesinde dahada iyi olacak buna inanıyorum ve çalışmalarınızı bekliyorum.
Yasin sana gelincede evet bu sefer olmuş. Görüşlerimide bu hafta sonlanınca belirteceğim ;)

« önceki 1 2 3 4 5 8 sonraki »

Şuan Bu Başlığı Gezenler: