Photoshop Magazin

PM Forum » Duyduk Duymadık Demeyin » Forum Kuralları

Cevapla Önce yenileri göster

Doğru eleştri nasıl yapılmalı.

ser_dar

Arkadaşlar ben bir şeyi merak ediyorum sizin görüşlerinizi almak istedim.Yada eleştirnin kiriterleri size göre nasıl...Popstar jürisi gibi    kimimiz sert eleştriye karşıyız , kimimiz eleştirmemeye karşıyız , kimimiz olmalı ama yumaşak cümleler kullanmalı diyor , kimimiz kişiyi gerçek eleştiri geliştirir o yüzden içimizden ne geliyosa sölemeliyiz diyor.Bence öncelikle gerçekleri sölemeli , eleştirmeli , ama karşımızdakini kırıcak yıldıracak umutsuzlandıracak kadar değil. Kimi zaman gerçeklerin saklanmasının da faydaları olabilir.Netice itibariyle hiç birimiz hoca değiliz ve her arkadaşımız da zaten prof. değil ve öğrenme gelişme sürecinde. Zaten forumda sergileyip yorum almalarının sebebide bu.Hepiniz çok nazik ve iyi niyetlisiniz ama biraz daha ince düşünmeliyiz...Her resme yorum muhakkak yazmalıyız ama daha dikkatli...Diye düşünüyorum....

dogfather
bence burda yapılan eleştiri sert de olsa yumuşakta olsa çalışmayı yapan arkadaşın iyiliği içindir. arkadaşın kendine yapılan eleştriyi beyenmemek gibi bi lüksü yoktur. eğerki yapılan eleştriyi beyenmemekten korkuyorsa bence buraya yada başka herhangi bi yere çalışmasını koymamalı.

eleştiri
isim

1 .     Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit:
        Fırkacılık, karşıya sövüp saymadan çamur atmadan çok önce hatta karşıyı eleştiriden önce, kendi ilke ve amaçlarını, uygulama yöntemlerini anlatmak olmalıydı. - T. Buğra.
2 .    edebiyat  Bir edebiyat veya sanat eserini her yönüyle anlaşılmasını sağlamak ve değerlendirmek amacıyla yazılan yazı türü, tenkit, kritik.
3 .    felsefe  Özellikle bilginin temellerini ve doğruluk durumunu inceleme, sınama, yargılama:
        Zengin seçenekleri dinlerken siz de muhayyilenizi, eleştiri bilincinizi bilemiş olurdunuz. -

ser_dar
Arkadaşlar  evet siz haklısınız doğrusu bu olabilir ama
Doğrunun bile doğru olmadığı durumlar vardır maksat kişilerin şevki kırılmasın , biraz daha teşvik edici ama hatalarıda gösterici eleştriler olsa mükemmel olur.
tabiki sizler bu işi bilen gözüyle bakıyosunuz...Amam biraz polyannacılık oynamanın da kimseye bir zararı olmaz...

ser_dar

LOL komiksin aynı armağan çağlayan gibisin...Anlayamaman gayet normal çünkü iyiniyet , nezaket ve mütevazilik senden uzak...sende  ağırlıklı olarak ben duygusu var...İnsan bazen alttan alır bazen nazik olur bazen mütevazi ama sen Doğruculuk adı altında istediğini söylüyosun....Ondan sonra bide  şahsım adına konuştum diyip geri çekiliyosun...Çok üstten bakıyon ve küçümsüyon.Neden doğukan , creaziz , dogfather ve diğer arkadaşlarım için aynı şeyi düşünmüyom...Çünkü hepsinin cümlelerinde mütevazilik , iyiniyet ve nezaket var...

sepiasoul
iyi bir eleştiri örneği :) : kötü bir iş yapmış arkadaşa :

arkadaşım bu çalışmanda şunu kullanmışsın pek iyi olmamış. şöle şöle yapsaydın daha da iyi olurdu. şurası güzel olmuş fakat onun yanındaki şeyi şöle değilde böle yapsaydın daha da bir akıcılık olurdu. eserin şu bakımından güzel olmuş ama eskiklerin çok var ... bunları dikkate alırsan benim bakış açımdan daha iyi olurdu.

iyi iş yapmış bir insana :

çok güzel bir çalışma olmuş. özellikle renk uyumun çok iyi olmuş. şekilleri birbirine iyi harmanlamışsın ... başarılarının devamını dilerim...

belki biras abarttım ama konuyu şuraya getireceğim . yani kötü bir iş yapmış insana tabiki iyi olmuş diyemeyiz. fakat süreklide kötü yanlarını sölemek te aynı şekilde mantıksız olur. yani iyi ve kötü yanlarını ona aksetmemiz gerekir bence .. i

iyi bir iş yapmış insana da iyi iş demek yetmez .. sizin gözünüze neden iyi geliyor. onuda belirtmemiz lazım yoksa eleştiri değil tebrik mesajı olur sadece ... ha eserin hiç iyi bir yanı yoksa da sölemeliyiz ... ama bu ne yaa çok kötü değilde . bak şöle yapmışsın böle yapman lazımdı. şöle yapsana daha uygun gibi cümleler bence daha mantıklı ... bilmem siz ne düşünürsünüz son olarakta şu küçük hikayeyi okumanızı isterim /forum/forum_posts.asp?TID=1310

ser_dar
işte en iyi açıklama sepiasoul den.Aslında benim demek istediklerim buna yakın şeyler belki cümleleri iy kullanmamış olabilirim ama bende buna yakın şeyleri söylemek istedim.
sağol sepiasoul
ben kesinlikle eleştirmeyin demiyorum.....

sepiasoul
eyvallah ser_dar asıl olan bunu diğer insanların anlaması ve bilinçlenmeleri :) buaralar bu konu baya konuşuluyor eminim insanlar anlayaktır ... temennimiz bu yönde ... Saygılar

ciliata

iyi günler bugün itibariyle photoshopmagazin dergisine abone olalı 8 ay oldu hala ne dergi nede başka bişey geldi...ne yapmalıyım bilğisi olan varsa beni bilğilendirse çok sevinirim...yoksa tüketici haklarına başvurmam mı gerekiyor...

umit30

hocam forum interner explorerde calışmıyor buna önem verseniz diyorum.

nurix

eleştiri gelişim amacına yönelik yapılır. baktığında maksadını aşıyorsa, oradaki amaç üzüm yemek değil, bağcığı dövmek olmuştur. bu tarz eleştiriler ciddiye bile alınmamalı..

öte yandan, kibar olucam diye de söyleyeceğin şeyi dolandırmanın bi anlamı yok. açık ve net olmak iyidir..

teamx

Eleştiri biraz sert bence :) yorum daha mantıklı.. Bence kimsenin yoruma veya eleştiriye ihtiyacı yok.. Zaten kişi en iyi hocadır :) insanın yanlışlarını kendi bulması bence daha yapıcı.. Okumaya da gerek yok bu işi yapmak için :) ciddiyim okulda mecburi ödevler seni çalıştırır.. Normalde savsaklarsın hoca diyince söz konusu not olunca yapıyo insan.. Çalış çalış çalış yorumlar eleştiriler gerek yok insana kafan sürekli hareket halinde elinde her boşlukta kağıt kalemdeyse ;) zaten 6cı vitestesindir.. Gerisi teferruat..

Şuan Bu Başlığı Gezenler: